Simetrik bölüm derece indeksi için sınırlar
Bouns for symmetric division degree index
  1. Tez No: 979587
  2. Yazar: ÇAĞLA ÖZFİDANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİSTAN KAYA GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, Graf teorinin kimyasal kullanım alanlarından biri olan indeks tanımlarından Simetrik bölüm derece indeksi ele alınmıştır. İlk olarak, temel tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci olarak Nokta Simetrik bölüm derece indeksi tanımlanıp farklı bir bakış açısı kazandırarak keskin sınırlar elde edilmesi amaçlanmıştır. Üçüncü olarak, bazı özel grafların Simetrik bölüm derece indeksleri ve Simetrik bölüm derece indeksinin ko indeksleri hesaplanmıştır. Son olarak da, bazı önemli alkanların Simetrik bölüm derece indeksleri bulunup genişlik araması algoritması hesaplanmıştır. Böylece, Simetrik bölüm derece indeksi için farklı teoriler ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Symmetric division degree index, one of the chemical applications of graph theory, is examined. First, the basic definitions and theorems are presented. Second, the Vertex Symmetric division degree index is defined with the aim of obtaining sharp boundaries by providing a different perspective. Third, the Symmetric division degree indices and co-indices of the Symmetric division degree index of some special graphs are calculated. Finally, the Symmetric division degree indices of some important alkanes are found, and the breadth search algorithm is calculated. Thus, different theories emerge for the Symmetric division degree index.