Melittinin meme kanseri tedavisinde immünoterapötik potansiyelinin araştırılması
Investigation of the immunotherapeutic potential of melittin in breast cancer treatment
  1. Tez No: 970999
  2. Yazar: BERKİN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NALBANTSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Meme kanseri dünyada ikinci, kadınlarda ise en sık görülen kanser türü olup, kansere bağlı ölümlerin %15,4'ünden sorumludur ve vakaların yaklaşık %30'unu kötü prognozlu HER2-overekspresse meme kanseridir. Bal arısı zehrinin ana bileşenlerinden biri olan melittin, HER2-overkespresse meme kanseri için potansiyel göstermektedir. Bu çalışmada, sentetik melittinin sitotoksik, apoptotik ve makrofaj polarizasyon etkileri, tek başına ve makrofaj mikro çevresinde HER2-overekspresse meme kanseri hücreleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Sitotoksisite, HER2-overkespresse insan meme kanseri hücrelerinde (MCF-7, SK-BR-3), insan monositik hücrelerinde (THP-1) ve insan normal fibroblast hücrelerinde (CCD-34Lu) 24 ve 48 saat boyunca MTT testi ile değerlendirilmiş, kanser hücrelerinde daha fazla sitotoksik etki görülmüştür. Apoptoz testi MCF-7'de 1,67 ve 0,84 µM, SK-BR-3'te 1,52 ve 0,76 µM, CCD-34Lu'da 2,74 ve 1,37 µM melittin konsantrasyonlarında gerçekleştirilmiştir; Annexin V-FITC/PI boyama ve akış sitometrisi analizi ile MCF-7 ve SK-BR hücrelerinde erken apoptoz oranları CCD-34Lu hücrelerine göre daha fazla olduğu belirlenmiştir. Ardından, THP-1 hücreleri 15 ng/ml PMA ile M0 makrofajlara farklılaştırılmıştır ve FTIC-CD11b, FITC-CD163 ve PE-CD80 boyamasından sonra akış sitometri analizi sonucu melittinin hem M1 (pro-inflamatuar, anti-tümöral) hem de M2 (anti-inflamatuar, pro-tümöral) makrofaj polarizasyonunu indüklediği belirlenmiştir. Ayrıca, makrofaj ve SK-BR-3 veya MCF-7 hücrelerinin ko-kültür modelleri 24 saat boyunca 0,35 ve 1,52/1,67 µM melittin ile uygulandığında, melittin özellikle SK-BR-3 hücrelerinin varlığında, M1 polarizasyonu ve apoptotik hücre oranının MCF-7 hücrelerine göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, melittinin HER2-overekspresse meme kanseri tümör mikro çevresini M1 makrofaja modüle ettiğini ve HER2-overkspresse meme kanseri için terapötik bir ajan olarak potansiyelini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the second most common cancer worldwide and the leading cancer type among women, accounting for 15.4% of cancer-related deaths. Approximately 30% of cases are HER2-overexpressing breast cancers associated with poor prognosis. Melittin, one of the main components of honeybee venom, has shown potential for the treatment of HER2-overexpressing breast cancer. In this study, the cytotoxic, apoptotic, and macrophage polarization effects of synthetic melittin were investigated on HER2-overexpressing breast cancer cells, both alone and within the macrophage microenvironment. Cytotoxicity was assessed using the MTT assay over 24 and 48 hours in HER2-overexpressing human breast cancer cells (MCF-7, SK-BR-3), human monocytic cells (THP-1), and human normal fibroblast cells (CCD-34Lu), revealing greater cytotoxic effects in cancer cells. Apoptosis assays were performed at melittin concentrations of 1.67 and 0.84 µM for MCF-7, 1.52 and 0.76 µM for SK-BR-3, and 2.74 and 1.37 µM for CCD-34Lu. Annexin V-FITC/PI staining and flow cytometry analysis demonstrated higher early apoptotic rates in MCF-7 and SK-BR-3 cells compared to CCD-34Lu cells. Furthermore, THP-1 cells were differentiated into M0 macrophages using 15 ng/ml PMA, and flow cytometry analysis following FITC-CD11b, FITC-CD163, and PE-CD80 staining showed that melittin induced both M1 (pro-inflammatory, anti-tumoral) and M2 (anti-inflammatory, pro-tumoral) macrophage polarization. Additionally, in co-culture models of macrophages with SK-BR-3 or MCF-7 cells treated with 0.35 and 1.52/1.67 µM melittin for 24 hours, melittin particularly enhanced M1 polarization and induced higher apoptotic rates in SK-BR-3 cells compared to MCF-7 cells. These findings suggest that melittin modulates tumor microenvironment by promoting M1 macrophage polarization, highlighting its potential as a therapeutic agent for HER2-overexpressing breast cancer.