Bir bilgisayarlı tomografi cihazının katalog verileri kullanılarak insan vücut parçaları üzerine düşen x-ışını şiddetinin teorik olarak incelenmesi
Theoretical examination of x-ray intensity incident on human body parts using catalogue data of a computed tomography device
- Tez No: 979643
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF EBRU ERMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
Özet
Tıbbi görüntüleme yöntemlerinde kullanılan fizik prensiplerinden bir tanesi olan transmisyon, ışınlanan objenin, ışınları farklı oranda tutma veya ışınları farklı oranda geçirme ilkesi esas alınarak film veya ekranlar üzerinde görüntülerin elde edildiği prensiptir. Bilgisayarlı Tomografi, X ışınlarının ve bu prensibin kullanıldığı sistemlerden bir tanesidir. Bilgisayarlı Tomografi görüntüleme tekniğinde, Hounsfield Unit ve X-ışını azaltma katsayısı arasında güçlü bir ilişki bulunmaktadır ve bu ilişki, Bilgisayarlı Tomografi görüntülemenin temel ilkelerinden birini oluşturmaktadır. Bu iki parametre arasındaki bağ, dokuların yoğunluğu ve yapısını anlamada, görüntülerin doğruluğunu artırmada ve çeşitli patolojilerin tespiti açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu tez çalışmasında, farklı vücut bölgelerindeki Hounsfield Unit değerlerinin hesaplaması yapılarak, Bilgisayarlı Tomografi görüntülerindeki dokular arasındaki farklılıkların daha hassas bir şekilde ayrıştırılmasına, hastalıkların evrelerinin belirlenmesine, yeni tanı yöntemlerinin geliştirilmesine ve klinik değerlendirmelerin daha doğru bir biçimde yapılabilmesine katkıda bulunması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Transmission, one of the physical principles used in medical imaging methods, is based on the principle that an irradiated object absorbs or transmits rays at different rates, allowing images to be obtained on film or screens. Computed Tomography, is one of the systems that utilizes X-rays and this principle. In the Computed Tomography imaging technique, there is a strong relationship between Hounsfield Unit and X-ray attenuation coefficient, which constitutes one of the fundamental principles of Computed Tomography imaging. The connection between these two parameters is of great importance for understanding tissue density and structure, enhancing the accuracy of images, and detecting various pathologies. In this thesis, the calculation of Hounsfield Unit values in different body regions is aimed at achieving a more precise differentiation of tissues in Computed Tomography images, determining disease stages, developing new diagnostic methods, and contributing to more accurate clinical evaluations.