Üniversite öğrencilerinin çokkültürlülük ve toplumsal cinsiyet algıları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
An evaluation of the relationship between university students' multicultural attitudes and gender perceptions
  1. Tez No: 979649
  2. Yazar: MEDİHA DUYGU ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Araştırmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin toplumsal cinsiyet algıları ile çokkültürlülük tutumları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda, demografik değişkenlere göre bu iki temel değişkenin farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymak hedeflenmiştir. Toplumsal cinsiyet, bireylere toplumsal roller yoluyla atfedilen görev ve beklentileri ifade ederken; çokkültürlülük, kültürel çeşitliliğin bir arada yaşamasına yönelik bireysel ve toplumsal tutumları kapsar. Araştırma ilişkisel tarama modeline dayanmakta olup, Amasya Üniversitesi'nde öğrenim görmekte olan 795 öğrenci ile yürütülmüştür. Veri toplama araçları olarak Altınova ve Duyan (2013) tarafından geliştirilen Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği ile Özgen ve Köşker (2019) tarafından geliştirilen Çokkültürlülük Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler Jamovi programı aracılığıyla analiz edilmiştir. İstatistiksel analizlerde betimsel istatistiklerin yanı sıra Pearson korelasyon analizi, bağımsız örneklem t-testi, ANOVA, Welch's ANOVA uygulanmıştır. Araştırma sonuçları, öğrencilerin çokkültürlülük tutumları ile toplumsal cinsiyet algıları arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğunu göstermiştir. Özellikle çokkültürlülüğün“kaygı”(r = .613, p < .001) ve“zenginlik”(r = .541, p < .001) alt boyutları ile toplumsal cinsiyet algısı arasında güçlü bir ilişki tespit edilmiştir. Bu bulgu, kültürel farklılıklara karşı daha açık ve duyarlı bireylerin toplumsal cinsiyet eşitliğine de daha yatkın olduğunu göstermektedir. Demografik değişkenler açısından ise; biyolojik cinsiyet, yaş, doğulan bölge, yaşanılan yer, etnik köken, lise türü, üniversite birimi, çalışma durumu ve ebeveyn eğitim/çalışma durumu gibi etmenlerin hem toplumsal cinsiyet algısı hem de çokkültürlülük tutumu üzerinde çeşitli düzeylerde etkili olduğu bulunmuştur. Araştırma sonuçları, bireysel tutumların şekillenmesinde sosyal öğrenme kuramı, habitus, sembolik iktidar ve feminist kuramın açıklayıcı gücünden yararlanılarak değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, üniversitelerin çokkültürlü ve toplumsal cinsiyet eşitliğine dayalı sosyal politikalar üretmesi, kapsayıcı ve adil bir toplumsal yapının inşasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between university students' perceptions of gender and their attitudes toward multiculturalism. Furthermore, it investigates whether these two primary variables differ significantly based on various demographic characteristics. While gender refers to the roles and expectations attributed to individuals through social constructs, multiculturalism encompasses individual and societal attitudes toward the coexistence of cultural diversity. The study adopts a relational survey model and was conducted with 795 students enrolled at Amasya University. The data were collected using the Gender Perception Scale developed by Altınova and Duyan (2013) and the Multicultural Attitude Scale developed by Özgen and Köşker (2019). The analyses were carried out using the Jamovi statistical software, employing descriptive statistics, Pearson correlation, independent samples t-tests, ANOVA, Welch's ANOVA. The results revealed a significant and positive relationship between students' attitudes toward multiculturalism and their gender perceptions. Notably, strong correlations were found between gender perception and the sub-dimensions of multiculturalism such as“anxiety”(r = .613, p < .001) and“cultural richness”(r = .541, p < .001). These findings indicate that individuals with higher openness and sensitivity toward cultural differences also tend to exhibit a greater awareness of gender equality. In terms of demographic variables, factors such as biological sex, age, region of origin, place of residence, ethnic background, type of high school, university faculty, employment status, and parental education/employment status were found to have varying levels of impact on both gender perception and multicultural attitudes. The findings were interpreted through the lens of social learning theory, habitus, symbolic power, and feminist theory. In this context, it is suggested that universities develop social policies grounded in multiculturalism and gender equality, contributing to the construction of a more inclusive and equitable society.