Computed anisotropy of osteonal lamellar organization of mineralized collagen fibrils
Mineralize kolajen fibrillerinin osteonal lamel organizasyonunun hesaplanmış anizotropisi
  1. Tez No: 979659
  2. Yazar: BAŞAK LARA GÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE SERMİN UTKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Engineering Sciences, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Kemik, hafiflik, gözeneklilik ve dayanıklılığı yüksek derecede organize olmuş hiyerarşik yapısıyla bir araya getiren olağanüstü bir doğal kompozit malzeme örneğidir. Moleküler düzeyde kolajenden başlayarak osteonların makroskobik organizasyonuna kadar uzanan bu çok ölçekli yapı, kemiğe kendine özgü anizotropik mekanik özellikler kazandırmaktadır. Nanoskala düzeyinde, kolajen molekülleri üçlü sarmal fibriller oluşturur ve bu fibriller hidroksiapatit kristalleri ile mineralize edilerek mineralize kolajen fibrillere (MCF) dönüşür. Bu fibriller, demetler ve lameller halinde organize olarak kompakt kemiğin yapı taşı olan konsantrik osteon yapılarını oluşturur. Bu fibrillerin yönelimi ve düzeni, lameller kemikteki anizotropinin başlıca belirleyicisidir ve mekanik davranışı yükleme yönüne ve nem durumuna bağlı olarak etkiler. Lameller içerisindeki fibril yönelimlerini açıklamak amacıyla çeşitli yapısal modeller önerilmiştir. Bunlar arasında en yaygın kabul gören“dönen kontrplak modeli”, ardışık lameller boyunca fibrillerin açısal olarak düzenli bir dönüş sergilediğini ifade eder. Bükümlü veya salınımlı kontrplak yapılar gibi alternatif modeller ise mekanik gereksinimlere bağlı dinamik fibril yeniden hizalanmasını açıklamakta ek katkılar sunar. Bu bağlamda, fibrillerin uzaysal organizasyonlarını tanımlamak için“bükümlü”,“sinüzoidal”,“sarmal”ve“spiral”gibi terimler yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, literatürdeki bulgulara dayanarak osteon uzunluğu boyunca lamel ve alt lamel seviyelerinde mineralize kolajen fibrillerin düzenini tanımlayan yeni bir model geliştirilmiştir. Geliştirilen hesaplamalı model, peri-kanaliküler bölgeden sement hattına kadar osteonun lamel ve alt lamellerindeki tüm fibril yönelimleri için anizotropi oranlarını belirlemek amacıyla kullanılmıştır. 0°-100° ile 0°-120° spiral mineralize fibriller için elde edilen anizotropi oranları sırasıyla 0.91 (w/v) ve 1.10 (v/w) olarak hesaplanmıştır ve bu değerler, literatürdeki osteonal anizotropi oranlarına ait Vickers sertlik ölçümleriyle uyum göstermektedir. Ek olarak, modelimiz osteon boyunca anizotropi oranlarının değişkenlik gösterdiğini ortaya koymuştur; bu oranlar, 0°-30° için 0.34 (w/v), 0°-100° için 0.80 (w/v) ve 0°-160° için 1.18 (w/v) olarak belirlenmiştir. Bu sonuçlar, kullanılan hesaplamalı yaklaşımın geçerliliğini ortaya koymakta ve dönen kontrplak modelinin, kemiğin hiyerarşik yapısının mekanik işlevini ve adaptif kapasitesini anlamada değerli bir çerçeve sunduğunu bir kez daha göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Bone is a remarkable example of a natural composite material that combines lightness, porosity, and strength through a highly organized hierarchical structure. This multiscale organization—from the molecular level of collagen to the macroscopic formation of osteons—enables bone to exhibit unique anisotropic mechanical properties. At the nanoscale, collagen molecules form triple-helical fibrils which are mineralized with hydroxyapatite crystals to create mineralized collagen fibrils (MCFs). These fibrils aggregate into bundles and lamellae, eventually forming the concentric osteonal structures that make up cortical bone. The directional arrangement and orientation of these fibrils are the primary determinants of the anisotropy in lamellar bone, influencing mechanical behavior depending on loading direction and hydration state. Various structural models have been proposed to explain the orientation patterns of fibrils within lamellae. Among them, the rotating plywood model remains the most widely accepted, describing a consistent angular rotation of fibrils across successive lamellae. Alternative models, such as twisted or oscillating plywood structures, offer additional insights into dynamic fibril realignment in response to mechanical demands. Terms such as twisted, sinusoidal, coiled, and spiraling are commonly used to describe these spatial arrangements. Here, based on these findings, we have developed a model that describes mineralized collagen fibril arrangements within the length of an osteon consisting of lamellae and sublamellae. The computational model was used to calculate the anisotropy ratios of all fibrillary orientations of the sublamella and the lamellae of the osteon from the peri- canalicular zones to the outer-most regions adjacent to the cementing line. The anisotropy ratios for the 0-100 through 0-120 spiralling mineralized collagen fibrils were determined to be 0.91 (w/v) and 1.10 (v/w), which thus correlated with the Vickers' hardness findings of the osteonal anisotropy ratios of other researchers. In those lines, our results also indicated the variability of the anisotropy ratios across the osteon which varied from 0.34 (w/v) for the 0°-30°, 0.80 (w/v) for the 0°-100° and 1.18 (w/v) for the 0°-160° lamellae. These results thus indicate the validity of the computational approach used here. The rotating plywood model continues to serve as a valuable framework for understanding the mechanical function and adaptability of bone's hierarchical architecture.