Cu-%25 Zn alaşımının örgü dinamiği
Lattice dynamic of Cu-%25 Zn alloy
  1. Tez No: 93530
  2. Yazar: IŞIK KERİME KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Cu-%25 Zn ALAŞIMININ ÖRGÜ DİNAMİĞİ ( Yüksek Lisans Tezi) Işık Kerime KESKİN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2000 ÖZET Bu çalışmada, f.c.c. Cux_xZnx(x = 0.25) alaşımının örgü dinamiği bazı teorik metodlar kullanılarak incelendi: i) CGW Modeli ii) Krebs Modeli iii) genelleştirilmiş Morse Potansiyeli iv) Akgün ve Uğur tarafından tanımlanan çok- cisim etkileşme potansiyeli (MBP). Alaşımın fonon frekansları temel simetri yönleri boyunca bu modeller ayrı ayrı kullanılarak hesaplandı. Alaşımın bazı elastik özellikleri; ikinci- mertebeden (Cu,Cn,Cti4) ve üçüncü- mertebeden elastik sabitleri (Cm,Cm,Cm), ısısal genleşme katsayısı (a,), Bulk modülü ve ikinci- mertebeden elastik sabitlerin basmçla değişimleri (-- ve - -), Young dP dP modülü (i?),Anisotropi (A) ve kesme modülü (G) MBP ve Akgün tarafından tanımlanan kristal modeli kullanılarak hesaplandı. MBP iki- ve üç- cisim etkileşmelerini ihtiva eder. İncelenen Cul_xZnx(x = 0.25) alaşımı için MBP'yi tanımlayan parametreler, Akgün tarafından tanımlanan parametrize metoduna göre hesaplandı. Sonuç olarak, bulunan teorik sonuçlar alaşımın deneysel değerleri ile karşılaştırıldı. MBP kullanılarak hesaplanan sonuçların deneysel sonuçlarla iyi bir uyum içinde olduğu görüldü. Bu uyum, hem MBP'nin hem de parametrize metodunun f.c.c.“binary type-ü”alaşımlarının örgü dinamiğini incelemek için kullanılabileceğini gösterir. Bilim Kodu : 404.05.01 Anahtar Kelimeler : Elastik sabitler, fonon frekansları, kuvvet sabitleri, çok- cisim etkileşmesi Sayfa Adedi : 59 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. İrfan Akgün
Özet (Çeviri)
11 LATTICE DYNAMIC of Cu-%25 Zn ALLOY (M.Sc. Thesis) Işık Kerime KESKİN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCES AND TECHNOLOGY August 2000 ABSTRACT In this work, the lattice dynamic of f.c.c. Cu1_xZnx(x = 0.25) alloy was studied using some teoric methods: i) CGW Model ii) Krebs Model iii) the generated Morse Potential iv) many- body interaction potential (MBP) defined by Akgün and Uğur. The phonon frequencies of the alloy along the principal symmetry directions have been computed using these models, seperately. Some elastic properties of the alloy; such as the second- order (Cn,Cn,C44) and third- order (Cm,Cn2,Cm) elastic constants, the thermal expansion coefficient (at), the 3D pressure derivatives of the Bulk modulus and second- order elastic constants ( - dC- and -r^-), the Young's modulus (E), the anisotropy (A ), the Shear modulus (G ) oP have been computed using MBP and the crystal model defined by Akgün. The MBP contains both two- and three- body interactions. The parameters defining the MBP for the examined Cw,_IZwx(x = 0.25) alloy have been calculated following the parametrize method defined by Akgün. Consequently, the obtanied theoretical results were compared with the experimental values of the alloy. The results computed using MBP are in a good agreement with the experimental results. This agreement shows that both the MBP and the parametrize method can be used to study the lattice dynamic of f.c.c. Binary type- II alloys. Science code : 404.05.01 Key words : Elastic constants, phonon frequencies, force constants, many- body interaction Page number : 59 Adviser : Prof. Dr. İrfan Akgün