Tat alma temelli müdahale programının engelli çocuğu olan annelerin tadını çıkarma kapasiteleri hakkındaki inançları ve bakım yükleri üzerindeki etkisi
The impact of a savoring-based intervention program on the savoring beliefs and caregiver burden to mothers of children with disabilities
  1. Tez No: 979660
  2. Yazar: BANU BADDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KOCAYÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı engelli çocuğu olan annelerin öncelikle tadını çıkarma inançları ve dolaylı olarak bakım verme yükleri üzerinde, Bryant ve Veroff tarafından teorik çerçevesi oluşturulan tadını çıkarma kavramının tüm zaman yönelimlerini ve stratejilerini içeren Tat Alma Temelli Müdahale Programı'nın etkisini incelemektir. Bu amaçla deney, plasebo ve kontrol gruplu ve ön-test ve son-test ölçümlerinin alındığı 2*3'lük deneysel desen kullanılmıştır. Deney grubundaki katılımcılara, araştırmacı tarafından geliştirilen 6 haftalık Tat Alma Temelli Müdahale Programı uygulanmıştır. Plasebo grubuna, araştırmacı tarafından her hafta farklı engel türlerinin tanıtıldığı ve katılımcıların öğrendiklerini ikili gruplar hâlinde paylaşarak pekiştirdikleri, haftalık değerlendirmelerin yapıldığı etkileşimli Engeli Tanıma ve Tanıtma Programı uygulanmıştır. Çalışmaya katılan engelli çocuğu olan annelerin olumlu deneyimlere odaklanma, bu deneyimlerin kıymetini bilme ve tatmin olma düzeylerine ilişkin inançları, Tadını Çıkarma İnancı Ölçeğiyle, bakım yükleri ise Bakım Verme Yükü Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler, Kruskal-Wallis H testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile analiz edilmiştir. Bulgular, Tat Alma Temelli Müdahale Programı'na katılan deney grubunun, tadını çıkarma inancı açısından plasebo ve kontrol gruplarından anlamlı düzeyde farklılaştığını; ancak bakım yükü açısından gruplar arasında anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Bununla birlikte, deney grubunda hem tadını çıkarma inancında hem de bakım yükünde ön-test ve son-test puanları arasında anlamlı farklar bulunmuştur. Bu bulgular, Tat Alma Temelli Müdahale Programı'nın engelli çocuğu olan annelerin tadını çıkarma inancını artırmada etkili olduğunu, ancak bakım yükü üzerindeki etkisinin daha sınırlı kaldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the Savoring-Based Intervention Program, which encompasses all temporal orientations and strategies of savoring conceptualized theoretically by Bryant and Veroff, primarily on the savoring beliefs and indirectly on the caregiver burden of mothers of children with disability. For this purpose, a 2×3 experimental design with experimental, placebo, and control groups and pre-test and post-test measurements was employed. The experimental group received a 6-week Savoring-Based Intervention Program developed by the researcher. The placebo group participated in an interactive Disability Recognition and Introduction Program, where different types of disabilities were introduced weekly by the researcher, and participants reinforced their learning by sharing it in pairs, along with weekly reflections and evaluations. No intervention was administered to the control group. The participants' beliefs related to focusing on positive experiences, appreciating their value, and experiencing satisfaction were assessed using the Savoring Beliefs Scale, while caregiver burden was measured with the Zarit Burden İnterview. The obtained data were analyzed using the Kruskal-Wallis H test and the Wilcoxon Signed-Rank Test. The findings indicated that the experimental group that participated in the Savoring-Based Intervention Program showed a significant difference in savoring beliefs compared to the placebo and control groups; however, there was no significant difference among the groups regarding caregiver burden. Furthermore, significant differences were found within the experimental group between pre-test and post-test scores in both savoring beliefs and caregiver burden. These results suggest that the Savoring-Based Intervention Program is effective in increasing savoring beliefs among mothers of children with disabilities, while its effect on caregiver burden appears to be more limited.