Afrika'da yerel yönetimler ve demokratikleşme süreci: Kamerun örneği
Local government and democratization process: The case of Cameroon
- Tez No: 979661
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA EKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Afrika'da demokratikleşme sürecinin önemli bir unsuru olarak yerinden yönetim dinamiklerini incelemekte ve Kamerun'u örnek ülke olarak ele almaktadır. Demokratik yönetişim ve yerinden yönetim sorunları, uzun yıllardır Afrika'nın siyasi gündeminde öncelikli yer tutmakta ve günümüzde de aynı önemini korumaktadır. 1990'larda başlayan yerinden yönetim dalgası ile birlikte, Afrika ülkeleri de kapsamlı hukuki düzenlemeler geliştirmiştir. Bu bağlamda yerelleşme, farklı toplumsal kesimlerin (azınlık gruplar, farklı etnik gruplar, kadınlar gibi) siyasal sürece dahil edilmesini teşvik ederek, geniş katılımlı ve çoğulcu bir yerel yönetişim biçiminin tesis edilmesi yönünde önemli kazanımlar sağlaması beklenmektedir. Ancak saha verileri, uygulamada hedeflenenlerle elde edilen sonuçlar arasında belirgin farklılıklar olduğunu ortaya koymaktadır. Yerelleşme sürecine rağmen köklü bir merkeziyetçi yönetim geleneği hala etkinliğini sürdürmekte ve merkezi yönetim önemli karar alma yetkilerini elinde tutmaya devam etmektedir. Buna ek olarak bir yandan yerel yönetim birimleri arasında, diğer yandan devlet temsilcileri ile yerel seçilmiş aktorler arasında ortaya çıkan yetki çatışmaları yerelleşme politikalarının sonuçlarını etkilenmektedir. Tarihsel, hukuki ve karşılaştırmalı (yaygın olmasa da) bir perspektif benimseyen ve doküman analizi, mülakat ile gözlem gibi yöntemler ve veri toplama teknikleri kullanan bu tez, kültürel açıdan bölünmüş Afrika ülkelerinde, özellikle Kamerun'da, yerelleşmenin demokrasi konsolidasyonuna katkılarını sorgulamaktadır. Çalışma, Afrika ve Kamerun özelinde yerinden yönetim dinamikleri, yapılan temel reformları, yetki devrinin zorluklarını, yerel finansman mekanizmalarını, yerel seçilmişlerin meşruiyet sorunlarını ve merkezi yönetim birimleri ile yerel yönetimler arasındaki ilişkileri ayrıntılı olarak ele almaktadır. Bu tezin, Afrika'da demokratik yönetişim literatürüne katkı sunması ve yereleşme ile demokratikleşme arasındaki etkileşime dair yeni bir perspeftif kazandırması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the dynamics of decentralization as a key component of the democratization process in Africa, focusing specifically on Cameroon as a case study. Issues related to democratic governance and decentralized administration have occupied a central position on Africa's political agenda for several decades and continue to be relevant today. Since the wave of decentralization that swept across the continent in the 1990s, many African states have adopted extensive legal and institutional frameworks aimed at restructuring their governance systems. Within this context, decentralization is expected to foster a more inclusive and pluralistic model of local governance by encouraging the political participation of diverse social groups such as minority communities, ethnic groups, and women. However, empirical evidence reveals a considerable discrepancy between the stated objectives of decentralization reforms and their outcomes on the ground. The persistence of deeply rooted centralist traditions continues to shape governance structures, with central authorities retaining significant decision-making powers. Moreover, the effectiveness of decentralization efforts is often undermined by institutional conflicts, both among local government units and between state-appointed officials and locally elected representatives. Adopting a historical and legal, albeit rarely comparative, approach and employing research methods such as document analysis, interviews, and field observations, this study examines the extent to which decentralization contributes to the consolidation of democracy in culturally fragmented African states, with Cameroon as a focal point. The research explores the specific trajectory of decentralization in Africa, particularly in Cameroon, examining major reform initiatives, challenges related to the transfer of authority, local financing mechanisms, the legitimacy of elected local officials, and the interactions between deconcentrated state authorities and decentralized local entities. In summary, this study represents a significant contribution to the literature on democratic governance in Africa, providing a fresh perspective on the interplay between decentralization and democratization across the continent.