Uzaktan çalışmanın dijitalleşme bağlamında gelişiminin incelenmesi
An investigation the development of remote work in the context of digitalization
- Tez No: 979674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2017–2024 yılları arasında dijitalleşmenin etkisiyle şekillenen uzaktan çalışma literatürünü pandemi bağlamından bağımsız olarak ele almakta ve kavramsal yönelimleri, tematik kümelenmeleri ve yöntemsel eğilimleri disiplinler arası bir yaklaşımla incelemektedir. Ulusal ve uluslararası düzeyde toplam 311 akademik yayın, sistematik literatür taraması, bibliyometrik analiz, tematik içerik çözümlemesi, kavram merkezlik haritalaması ve nitel sınıflandırma yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Bulgular, literatürün İnsan ve Örgüt Dinamikleri“ (%42,1), ”Dijital İşleyiş ve Teknolojik Yapılar“ (%36,0) ve ”Kamusal Dönüşüm ve Mekânsal Eşitlik“ (%21,9) yüzdesel oranlarıyla üç ana temada yoğunlaştığını göstermektedir. Kavram merkezlik analizine göre ”flexibility“, ”trust“, ”virtual teams“, ”digital integration" gibi kavramlar yüksek bağlamsal değere sahiptir. Ulusal ve uluslararası literatürde %82'lik tematik örtüşme oranı saptanmış olupbu durum, dijital dönüşümün küresel düzeyde ortak kavramlar etrafında şekillendiğini göstermektedir. Ulusal yayınlar bağlamında yapay zekâ tabanlı araçların sınırlı kullanımı, kırılgan grupların düşük temsiliyeti ve disiplinler arası geçişlerin zayıf olması gelişim alanları olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak uzaktan çalışma kapsamındaki, 2017–2024 literatürünün tematik yoğunluğu, kavramsal merkezliği ve yöntemsel çeşitliliği; uzaktan çalışmanın dijitalleşme bağlamında küresel ölçekte ortak kavramlarla biçimlendiğini, ulusal düzeyde ise disipliner geçiş, teknolojik yenilik ve sosyal kapsayıcılık alanlarında gelişim potansiyeli sunduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın literatürdeki boşlukları doldurmanın yanı sıra gelecek odaklı dijital iş modellerine teorik ve uygulamalı katkı sunabilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the remote work literature shaped by digitalization between 2017 and 2024, independent of the pandemic context. Adopting an interdisciplinary approach, it analyzes conceptual orientations, thematic clusters, and methodological trends. A total of 311 academic publications—both national and international—were evaluated through systematic literature review, bibliometric analysis, thematic content mapping, conceptual centrality modeling, and qualitative classification. Findings reveal that the literature predominantly concentrates on three thematic domains:“Human and Organizational Dynamics”(42.1%),“Digital Operations and Technological Structures”(36.0%), and“Public Transformation and Spatial Equity”(21.9%). Conceptual centrality analysis highlights high contextual relevance for terms such as flexibility, trust, virtual teams, and digital integration. An 82% thematic overlap between national and international studies indicates that digital transformation is shaped around globally shared concepts. However, limited use of AI-based tools, underrepresentation of vulnerable groups, and weak interdisciplinary transitions in national publications are identified as areas for improvement. Ultimately, the thematic intensity, conceptual centrality, and methodological diversity of the literature on remote work between 2017 and 2024 indicate that remote work has been shaped by globally shared concepts within the context of digitalization. At the national level, it presents development potential in areas such as disciplinary transition, technological innovation, and social inclusiveness. In addition to addressing gaps in the literature, this study aims to contribute both theoretically and practically to future-oriented digital work models.