Uranyum çözeltisinin adsorpsiyon kinetiği
Adsorption kinetics of uranium on aqueous solutions
  1. Tez No: 97970
  2. Yazar: AYBEN KİLİSLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİNAY BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
IX ÖZET Uranyum çözeltisinin Adsorpsiyon Kinetiği Bu çalışmadaki uranyum çözeltisinin montmorillonit, kaolinit, hallosit ve illit tipi kil mineralleri tarafından adsorpsiyonuna, adsorban miktannın, başlangıç konsantrasyonunun ve pH'nın etkisi incelenmiştir. Uranyum çözeltisinin 10"1 M ile 10'2 M arasındaki beş başlangıç konsantrasyonu için % adsorpsiyon miktarı ve dağılım katsayısı Kd değerleri dört kil minerali için hesaplanmıştır. Adsorpsiyon sonuçlan Freundlich, Langmuir ve Dubinin-Radushkevich (D-R) adsorpsiyon izotermlerine uygulanmıştır. D-R izoterminden ortalama adsorpsiyon enerjisi 6 kJ/mol olarak bulunmuştur. Adsorpsiyon reaksiyonunun kinetiğini inceleyebilmek için sonuçlar Lagergren ve Bangham eşitliklerine uygulanmış ve dört kil minerali için hız sabitleri 293 K, 313 K ve 333 K' de hesaplanmıştır. Adsorpsiyon reaksiyonunun mekanizmasının yorumlanması için düşük ve yüksek konsantrasyonlarda hız sabitleri hesaplanmış ve düşük konsantrasyonlarda reaksiyonun mekanizmasının partikül difüzyonu olduğu görülmüştür. Adsorpsiyon reaksiyonları dört kil minerali için 5 farklı sıcaklıkta yapılmış Termodinamik sabitler AH0, AS0 ve AG° hesaplanmıştır. Bu sonuçlardan reaksiyonun endotermik olduğu ve sıcaklık arttıkça kendiliğinden olduğu görülmüştür. Uranyumun adsorpsiyonuna +1, +2 ve +3 değerlikli katyonların ve değişik anyonların etkisi incelenmiş ve sonuçlar iyon çapına ve değerliğe bağlı olarak yorumlanmıştır. Karışık kil örneği kullanılarak uygulanan adsorpsiyon dengesi modeline göre farklı kil minerallerinin adsorpsiyona katkıları yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Adsorption Kinetics of Uranium on Aqueous Solutions Adsorption of uranium from aqueous solutions on montmorillonite, kaolinite, hallosyte and illite type clays was studied as a function of amount of adsorbent, initial concentration and pH. Distribution coefficient and % adsorption for 4 types of clay minerals were calculated for 5 initial concentrations varied from 10'1 M to 10"2 M. The adsorption data were fitted to Freundlich, Langmuir and Dubinin - Radushkevich (D-R) adsorption isotherms. The mean energy of adsorption was calculated as 6 kJ/mol by fitting data to D-R equation. Lagergren and Bangham equation has been used for dynamic modelling of the process and the rate constants for 4 types of clay minerals were calculated at 293 K, 313 K and 333 K. In order to explain the mechanism of adsoption reaction, the rate constants were calculated at high and low initial concentrations. It was found that particul difusion was rate controlling at low uranium concentrations. Adsorption reaction was studied at 5 different temperatures for 4 types of clay minerals and thermodynamic constants AH0, AS0 and AG0 have been calculated. The results show that the adsorption reaction was endothermic and more spontaneous at high temperature. Effects of different cations and anions on the adsorption of uranium were studied. These effects were explained by the difference of the ionic radii and charge of metal ions present in the solutions. An equilibrium adsorption model was used to predict the contribution of different clay minerals to adsorption of uranium on the mixed type of clay.