TiO2 nanotüp/CdSe ve CdWO4 nanokompozitlerin hazırlanması, karakterizasyonu ve katalitik uygulamaları
Preparation, characterization and catalytic applications of TiO2 nanotube/ CdSe and CdWO4 nanocomposites
- Tez No: 979702
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI ÇIRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, TiO2 nanotüp dizilimleri üzerine CdWO4 nanorod ve CdSe kaplamaları uygulanarak iki farklı nanokompozit yapı (TCW ve TCS) sentezlenmiştir. TCW kompoziti, hidrotermal yöntemle hazırlanmış; yapısal, morfolojik, optik ve elektrokimyasal özellikleri XRD, XPS, SEM-EDX, UV–Vis difüz yansıma spektroskopisi (UV–Vis DRS), EIS ve fotokimyasal akım ölçümleri ile karakterize edilmiştir. Rodamin B boyasının UV ve görünür ışık altında fotokatalitik ve fotoelektrokatalitik bozunma testleri gerçekleştirilmiş; görünür ışıkta %95, UV ışıkta %99 bozunma sağlanmış; klorür iyonları varlığında ise 5 mg/L Rodamin B boyası 17 dakikada tamamen mineralize edilmiştir. TCS kompozitleri ise farklı CdSe kaplama süreleriyle hazırlanmış; XRD, SEM-EDX ve UV–Vis analizleriyle karakterize edilmiştir. Elektrokimyasal CO2 indirgenme performansı döngüsel voltametri yöntemiyle değerlendirilmiş; kaplama süresi arttıkça akım şiddeti ve redoks tepkileri belirginleşmiş; özellikle kırk saniyelik CdSe kaplaması uygulanan örnek yüksek katalitik aktivite göstermiştir. CO2 gazı uygulaması sonrası oluşan ürünler GC-MS analizine hazırlanmıştır. Elde edilen sonuçlar, her iki kompozitin çevresel dönüşüm süreçlerinde etkili katalizörler olarak değerlendirilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, two distinct nanocomposite structures were synthesized by decorating TiO₂ nanotube arrays with CdWO₄ nanorods and CdSe coatings (TCW and TCS). The TCW composite was prepared via hydrothermal method and characterized using XRD, XPS, SEM-EDX, UV–Vis diffuse reflectance spectroscopy (UV–Vis DRS), EIS, and photocurrent measurements to evaluate its structural, morphological, optical, and electrochemical properties. Photocatalytic and photoelectrocatalytic degradation tests of Rhodamine B were conducted under UV and visible light; 95% degradation was achieved under visible light and 99% under UV light. In the presence of chloride ions, complete mineralization of 5 mg/L Rhodamine B occurred within 17 minutes. TCS composites were synthesis with varying CdSe coating durations and characterized by XRD, SEM-EDX, and UV–Vis DRS analyses. Electrochemical CO₂ reduction performance was evaluated via cyclic voltammetry; increasing the coating time enhanced current response and redox activity, with the sample coated for 40 seconds showing the highest catalytic efficiency. Gas products formed during CO₂ reduction were prepared for GC-MS analysis. The results showed that both composites are promising candidates for catalytic applications in environmental conversion processes.