Öykü temelli matematik etkinliklerinin 60-72 ay çocukların erken matematik becerilerine etkisi
The effect of story-based mathematics activities on the early mathematical skills of children aged 60–72 months
  1. Tez No: 979737
  2. Yazar: EZGİ AVCI AŞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN FEYMAN GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı,“Öykü Temelli Matematik Etkinliklerinin”60-72 ay çocukların erken matematik becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Nicel araştırma yöntemiyle yürütülen çalışmada yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Adana ili Çukurova ilçesinde bağımsız bir anaokuluna devam eden, deney ve kontrol gruplarına rastgele atanan toplam 30 çocuk oluşturmuştur. Etkinlikler dört hafta boyunca uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak Erken Matematik Yeteneği Testi III (TEMA 3) kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS-27 programı ile analiz edilmiştir. Grup ortalamaları arasındaki farkları incelemek için yeterli gözlem sayısı olmadığından iki gruplu değişkenler için Mann Whitney U testi, üç ve daha fazla gruplu değişkenlerde ise Kruskal Wallis-H testi kullanılmıştır. Ön test ve son test arasındaki farkı belirlemek amacıyla Wilcoxon testi uygulanmıştır. Ölçekler arası ilişkiyi değerlendirmek için Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Tüm analizler %5 anlamlılık düzeyinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, deney grubundaki çocukların erken matematik becerileri, kontrol grubundakilere kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Matematik etkinliklerinin çocukların erken matematiksel becerilerini destekleyerek olumlu katkılar sağladığı ve kalıcılık testi sonuçlarına göre bu etkinin sürdürülebilir olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda erken matematik becerilerinin öykü temelli matematik etkinlikleri yoluyla desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of“Story-Based Mathematics Activities”on the early mathematics skills of children aged 60–72 months. The study was conducted using a quantitative research method with a quasi-experimental design. The study group consisted of a total of 30 children who were randomly assigned to the experimental and control groups and were attending an independent kindergarten in the Çukurova district of Adana during the 2023–2024 academic year. The activities were implemented over a period of four weeks. As a data collection tool, the Test of Early Mathematics Ability-Third Edition (TEMA-3) was used. The data obtained were analyzed using the SPSS-27 program. Since there were not enough observations to examine the differences between group means, the Mann Whitney U test was used for two-group variables, while the Kruskal Wallis-H test was applied for variables with three or more groups. The Wilcoxon test was conducted to determine the difference between pre-test and post-test scores. Pearson correlation analysis was carried out to evaluate the relationship between the scales. All analyses were performed at a 5% significance level. According to the research findings, the early mathematics skills of the children in the experimental group were found to be significantly higher compared to those in the control group. It was determined that mathematics activities made positive contributions by supporting children's early mathematical skills and that this effect was sustainable according to the retention test results. In this context, it is recommended that early mathematics skills be supported through story-based mathematics activities.