Toplumsal kutuplaşmanın örgüt bağlamında incelenmesi: Sosyal kimlikler üzerinden bir değerlendirme
Examining societal polarization in organizational contexts: An analysis through social identities
  1. Tez No: 979738
  2. Yazar: HAKAN BALTACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENAY YÜRÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu tez, toplumsal kutuplaşmanın örgüt ortamlarında nasıl deneyimlendiğini; farklı sektörel ve kurumsal bağlamlarda kimliklerin hangi koşullarda görünürlük kazandığını ve bunun örgütsel yapı, ilişkiler ve bireysel deneyimler üzerindeki yansımalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, bu deneyimleri anlamlandırmada sosyal kimlik kuramı, gruplararası duygular kuramı ve temas kuramı kuramsal çerçeve olarak kullanılmıştır. Fenomenolojik desen kapsamında, kamu ve özel sektörde görev yapan katılımcılarla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş; kamuda 15, özel sektörde 23 katılımcı ile yapılan görüşmelerden elde edilen veriler MaxQDA programı aracılığıyla tematik olarak analiz edilmiştir. Bulgular, toplumsal kutuplaşma dinamiklerinin örgütleri etkilediğini göstermektedir. Özellikle karşıt görüşlere sahip çalışanlar arasında iç grup yanlılığı ve dış grup önyargısının artması, iş birliği, güven ve aidiyeti zayıflatabilmektedir. Bu koşullarda çalışanların kaçınma, uyum sağlama ya da çatışma biçiminde tepkiler verdikleri gözlenmiştir. Bulgular heterojenliğin ve kimlik görünürlüğünün daha yüksek olması nedeniyle kamu sektöründe olumsuz etkilerin daha belirgin seyrettiğine; özel sektörde ise sahiplik/kurumsal ideoloji ile işe alım ve uyum süreçlerinin çalışan profilini görece homojenleştirerek kimlik görünürlüğünü ve hiyerarşisini kurumsal düzeyde ayarlayabildiğine işaret etmektedir. Sonuç olarak, toplumsal kutuplaşmanın örgütlerde yalnızca kişiler arası ilişkileri değil, örgütsel süreçleri de etkileyebilen bir olgu olduğu önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to explore how societal polarization is experienced within organizational settings; under what conditions identities gain visibility across different sectoral and institutional contexts; and how these processes reflect organizational structures, relationships, and individual experiences. To interpret these experiences, the study draws on the social identity theory, intergroup emotions theory, and the contact theory as its conceptual framework. Within a phenomenological design, semi-structured interviews were conducted with employees from both public and private sector organizations; data were collected from 15 participants in the public sector and 23 in the private sector. The interviews were thematically analyzed using the MaxQDA software. Findings indicate that dynamics of societal polarization influences organizations. Increased in-group favoritism and out-group bias among employees with opposing views tend to weaken cooperation, trust, and sense of belonging. Under such conditions, employees were observed to respond through avoidance, compliance, or conflict. The negative effects appeared more pronounced in the public sector due to greater heterogeneity and visibility of identities, whereas in the private sector, ownership, corporate ideology, recruitment, and socialization practices contributed to a more homogeneous workforce, thereby adjusting identity visibility and hierarchy at the organizational level. Overall, the study suggests that societal polarization affects not only interpersonal relationships within organizations but also organizational processes themselves.