Günümüz batı resminde klasik yeniden doğuş
Classical revival in present-day western art
- Tez No: 979780
- Danışmanlar: PROF. MUSA KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Güzel Sanatlar, Art History, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
Özet
Sanatın biçim ve ifade şekli insanlık tarihinin başlangıcından itibaren sürekli bir değişim halindedir. Toplumun ihtiyaçları, sosyo-ekonomik olaylar, doğal ve beşeri birçok neden dolayısıyla içinde bulunulan zaman ruhu sanatın ifade ve algılanış biçimini şekillendirmektedir. Bunların en önemlilerinden bir tanesi de Klasisizm'dir. M.Ö. 500'lerde Yunanların idealizm ve varoluşsal bakış açısıyla meydana getirdikleri gerçekçi insan tasvirleri sanatta yeni bir dönemin başlamasına sebep olmuştur. Böylece insan figürü sanatın ana odağı haline gelmeye başlamıştır. Hristiyanlığın doğuşuna kadar bu bakış açısı bir gelenek haline gelmiş, kilisenin politik tavrı ve öne sürdüğü dini yasaklamalar sebebiyle Rönesans'a değin kaybolmuştur. Rönesans'taki yeni fikri hareketler ve politik iklim sebebiyle tekrar alevlenen klasik idealler bu geleneğin yeniden uyanışına zemin hazırlamıştır. Rönesans'tan itibaren farklı yorumlar ile kendini gösteren klasisizm 19. yüzyıl sonlarında avangart ve Modernizm'in yükselişiyle yok sayılarak sanat pratiğinden dışarı itilmiştir. 20. yüzyıl'da ise varoluşsal felsefeden etkilenen sebatkar ve kararlı sanatçı topluluklarının ısrarlı çalışmaları ile tekrar gündeme gelmeye başlamış olan bu sanat pratiği 21. yüzyıl çağdaş sanatının bir parçası olarak kendine yer bulmuştur.
Özet (Çeviri)
The form and expression of art have been in a constant state of change since the dawn of human history. The needs of society, socio-economic events, and the zeitgeist, driven by a multitude of natural and human factors, shape the expression and perception of art. One of the most important of these is Classicism. Around 500 BC, the Greeks' realistic depictions of human figures, inspired by idealism and an existential perspective, triggered a new era in art. Thus, the human figure began to become the primary focus of art. This perspective became a tradition until the rise of Christianity, but due to the church's political stance and the religious prohibitions it imposed, it faded until the Renaissance. Classical ideals, rekindled by the new intellectual movements and political climate of the Renaissance, paved the way for the revival of this tradition. Classicism, which manifested itself in various interpretations from the Renaissance onward, was disregarded and pushed out of artistic practice by the rise of the avant-garde and Modernism in the late 19th century. In the 20th century, this art practice began to be revealed by the work of persistent and determined artist communities influenced by existential philosophy and found a place for itself as a part of 21st century contemporary art.