Otizm spektrum bozukluğu tanılı gençlere ve yetişkinlere uygulanan“Mesleki Beceriler ve İş Yaşamına Hazırlık Becerileri”Programının etkisinin incelenmesi
Examining the Effectiveness of Vocational Training and Pre-employment Life Skills Program designed for youth and adults with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 979809
  2. Yazar: GÜLSER VARDARCI KACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE SUNAY YILDIRIM DOĞRU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, otizm spektrum bozukluğu (OSB) tanısı almış yüksek işlevli otizmli (YİO) bireylere uygulanan teknoloji destekli Mesleki Beceriler ve İşe Uyum Becerileri programının, iletişim becerileri, mesleki hazırlık ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma, ön test–son test kontrol gruplu yarı deneysel desen ile yürütülmüştür. Çalışma grubu 18–42 yaş aralığında, deney grubu (n=10) ve kontrol grubu (n=10) olmak üzere toplam 20 katılımcıdan oluşmuştur. Deney grubuna üç modüllü ve 20 oturumdan oluşan eğitim programı, tablet destekli materyaller ve video modelleme teknikleriyle sınıf ortamında uygulanmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından Türkçeye uyarlanan Otizm Çalışma Becerileri Ölçeği (OÇBÖ), Ori Learning programına ait değerlendirme soruları ve Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Analizler JASP 0.19.2 programı ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular, deney grubundaki katılımcıların kişilerarası iletişim, görev planlama, işyeri kurallarına uyum ve uygun geri bildirim verme gibi becerilerinde anlamlı gelişmeler gösterdiğini ortaya koymuştur. Buna karşın yaşam kalitesi ölçümlerinde kısa vadede anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Araştırma bulguları, teknoloji destekli ve ORI Learning benzeri bir mesleki geçiş programının Türkiye bağlamında uygulanmasının, OSB'li bireylerin iletişim ve iş uyum becerilerinde etkili olduğunu, ancak yaşam kalitesindeki ilerlemelerin uzun vadeli uygulamalarla ortaya çıkabileceğini göstermektedir. Katılımcıların program sonunda İzmir Büyükşehir Belediyesi Destekli İstihdam Ofisi aracılığıyla iş görüşmelerine yönlendirilmesi ve altı bireyin farklı şirketlerde istihdam edilmesi, programın somut çıktıları arasında yer almaktadır. Bu çalışma, Türkiye'de OSB'li bireylerin istihdamına yönelik teknoloji destekli ve çok bileşenli programlara özgün bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of a technology-supported Vocational and Job-Readiness Skills Program implemented for adults with Autism Spectrum Disorder (ASD) and identified as high-functioning autism (HFA) on their communication performance, vocational readiness, and quality of life. The study employed a quasi-experimental pretest–posttest control group design. The participants were 20 individuals aged 18 to 42, divided into an experimental group (n=10) and a control group (n=10). The experimental group received a structured training program consisting of three modules and 20 sessions, delivered in a classroom setting with tablet-based materials and video modeling techniques. Data were collected using the Autism Work Skills Scale (AWSS), whose Turkish adaptation was conducted by the researcher, the Ori Learning program's assessment items, and the Quality of Life Scale. Analyses were performed with JASP 0.19.2 software. The findings indicated significant improvements in social skills such as interpersonal communication, task planning, compliance with workplace rules, and providing appropriate feedback among participants in the experimental group. However, no statistically significant changes were observed in quality of life scores in the short term. The results highlight that implementing a technology-supported vocational transition program, similar to Ori Learning, in the Turkish context effectively enhances communication and job-readiness skills of individuals with ASD, while improvements in quality of life may require long-term interventions. Following the training, participants were directed to job interviews through the Izmir Metropolitan Municipality Supported Employment Office, and six individuals were successfully employed in different companies. This study provides an original contribution to the development of technology-based, multi-component vocational training programs that support the employment of individuals with ASD in Türkiye.