Otizm spektrum bozukluğunda uyku alışkanlıklarının ve farklı parametrelerle olan ilişkisinin değerlendirilmesi
Assessment of sleep habits and related clinical parameters of sleep problems in children with autism spectrum disorders
  1. Tez No: 341785
  2. Yazar: TUBA MUTLUER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ABALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Giriş: Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanılı çocuklarda uyku göreceli olarak az araştırılmıştır. Bununla birlikte mevcut çalışmalarda OSB olan çocuklarda %40-80 oranında uyku bozukluğu görülürken, sağlıklı çocuklarda bu oran %20-%40 kadardır. Uykudaki bozulmanın bilişsel gelişim, bellek, öğrenme, dikkat, duygu durum ve davranışlar üzerine olan olumsuz etkileri düşünüldüğünde, OSB? nun klinik gidişi üzerine de şüphesiz olumsuz etkileri olacaktır. Amaç: Bu çalışmanın amacı OSB tanılı çocuk ve ergenler ile sağlıklı kontrol grubu oluşturan çocuk ve ergenlerin uyku alışkanlıklarının karşılaştırılması ve OSB tanılı çocuklarda mevcut uyku sorunları ile ilişkili olabilecek bazı klinik parametrelerin (otizmin klinik alt tipi, derecesi, eşlik eden davranış sorunları, tekrarlayıcı davranışlar, kendine zarar verme, atalet, aşırı hareketlilik gibi) araştırılmasıdır. Yöntem: Araştırmaya yaşları 6-18 arasında OSB tanılı 64 çocuk ve ergen ile bu gruptan yaş, cinsiyet ve aile aylık gelir düzeyi bakımından farklı olmayan 53 sağlıklı çocuk ve ergen alındı. Çalışmaya alınma ve çalışmadan dışlanma ölçütleri göz önünde bulundurularak bu şartları sağlayan çocuklar ve aileleri ile görüşmeler tamamlandı. DSM-4 TR?ye göre YGB (Yaygın Gelişimsel Bozukluk) tanısal görüşmesi yapıldı, Sosyodemografik Veri Formu, Çocukluk Otizmi Derecelendirme Ölçeği (ÇODÖ) araştırmacılar tarafından dolduruldu. Sorun Davranış Kontrol Listesi (SDKL), Çocukta Uyku Ölçeği (ÇUÖ), Çocuk ve Gençlerde Davranış Derğerlendirme Ölçeği (ÇGDÖ) aileler tarafından dolduruldu. Çalışma ile ilgili etik kurul onayı ve gerekli izinler ilgili birimlerden yazılı olarak alındı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Sleep disorders are relatively less examined in children with Autism Spectrum Disorder. According to the current literature, sleep disorders are detected in 40-80 % of the children with Autism Spectrum disorder, compared to 20-40 % in healthy children. When negative impacts of disturbances in sleep on cognitive development, memory, learning, attention, mood and behaviors are taken into account, it is naturaly expected that these would also have some negative effects on clinical course of Autism Spectrum Disorders. Aim: Primary aim of this study is to compare sleep habits of children with Autism Spectrum Disorders versus healthy children and adolescents and to evaluate of some clinical parameters which can potentially be associated with common sleep disorders found in children with Autism Spectrum Disorders (clinical subset of autism, severity, concomittant behavioral disorders, repetitive behavior, self mutilation, stagnancy, hyperactivity). Methods: 64 children and adolescents, aged between 6 and 18 with Autism Spectrum Disorder, 53 healthy children and adolescents without any detectable difference with respect to age and monthly family income were enrolled in our study. Diagnostic Interview for Pervasive Developmental Disorders was performed according to DSM-4 TR, and Sociodemographical Data Sheet, and Childhood Autism Rating Scale (CARS) was filled by researchers. Aberrant Behavior Checklist (ABC), Peadiatric Sleep Questionnare (PSQ) and Child Behavior Checklist (CBCL) were filled by parents of the children. Study was approved by Ethical Committee, and required permissions were acquired from relevant authorities. Findings: Significant difference was detected ASD compare to control group with respect to Sleep Disorders total score, snoring, breathing problems, behavioral problems and other sleep disturbances average scores (p < 0.001 for all parameters).