Mısırlı yazar Şabrī Mūsā'da romantizm ve gerçekçilik arasında bunalım ve yabancılaşma
The crisis and alienation between romanticism and realism in the works of Egyptian writer Sabrī Mūsā
- Tez No: 979821
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ADALAR SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
TEZ ÖZETİ Yazılı metinler içinden çıktığı toplumun ya da kültürün birer yansımalarıdır. Bazen bu metinler yazılı olduğu toplumun ve dönemin sınırlarını da aşarlar. Bu yansımalar kimi zaman ders alınması için kaleme alınmış kimi zaman da sadece gerekliği ortaya koymak için yazılmıştır. Bu çalışmada incelenen Mısırlı yazar Ṣabrī Mūsā'nın eserlerinin bir kısmı sadece gerçekliği ortaya koymak bir kısmı da gelecek nesillere ne yapılmamasını tavsiye eden eserlerdir. Ṣabrī Mūsā 20. yüzyılda yaşamış, ikinci yarısında eserlerini ortaya koymuştur. Yaşadığı dönemin iki ana akımı gerçeklik ve romantizm arasında gidip gelmiş, bu iki akımın doktrinleri altında ezilen yazar ve yazmak sorunlarını ele almıştır. Bu ana sorun etrafında şekillenen yazarlık kariyerinde Ṣabrī Mūsā'nın eserleri kayıtsızlık, bağlılık, yabancılaşma ve bunalım temaları kapsamında incelenmiştir.“Duvar”,“Emin Değilim”,“Gömlek”,“Kapı”,“Gurbette”,“Toplanma”ve Öğrenci“ adlı hikayeleri yazar ve yazarlık konusu bağlamında incelenmiştir. Fesādu'l-emkine ve es-Seyyid min Ḥakli's-Sebāneḫ adlı romanları ”kimlik arayışı ile köken" sorunu bağlamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Written texts are reflections of the society or culture from which they emerge. Sometimes these texts go beyond the boundaries of the society and period in which they are written. These reflections are sometimes written to take lessons, and sometimes they are written only to reveal the necessity. Some of the works of the Egyptian writer Ṣabrī Mūsā analyzed in this study are only to reveal the reality and some of them are works that advise future generations what not to do. Ṣabrī Mūsā lived in the 20th century and produced his works in its second half. He oscillated between the two main currents of his time, realism and romanticism, and dealt with the problems of the writer and writing, which were oppressed under the doctrines of these two currents. Ṣabrī Mūsā's writing career was shaped around this main problem, and his works are analyzed within the themes of indifference, devotion, alienation and depression. His stories“The Wall”,“I Am Not Sure”,“The Shirt”,“The Door”,“In Gurbette”,“The Gathering”and“The Student”are analyzed in the context of the author and the subject of authorship. His novels Fesādu'l-amkine and es-Seyyid min Ḥakli's-Sebāneḫ were analyzed in the context of“the search for identity and the problem of origin”.