Öğretmenlerin ilkokullardaki öğretmen liderliği uygulamalarına ilişkin görüşleri: Türkiye ve Filistin örneği
Teachers' views on teacher leadership practices in primary schools: The case of Turkey and Palestine
  1. Tez No: 979825
  2. Yazar: NAJLAA JAMAL FAHMI ALNAKHALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECLA ŞAHİN FIRAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye ve Filistin'deki ilkokullarda görev yapan öğretmenlerin öğretmen liderliği uygulamalarına ilişkin görüşlerini incelemektir. Araştırma, öğretmen liderliğinin sınıf içi ve sınıf dışı rollerini, bu rolleri uygulama sürecinde karşılaştıkları engelleri, kolaylaştırıcı faktörleri ve öğretmenlerin liderlik kapasitelerini geliştirmek için okul yöneticilerinden beklentilerini değerlendirmeyi hedeflemiştir. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak yürütülen çalışmada, Türkiye'nin İzmir şehri ile Filistin'in Gazze şehrinde yer alan kamu ve özel ilkokullarda görev yapan 12'şer öğretmenden veri toplanmıştır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış ve MAXQDA 2020 yazılımı kullanılarak içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, Türk ve Filistinli öğretmenlerin öğretmen liderliği algılarında sosyo-kültürel ve politik bağlamlara bağlı olarak benzerlikler ve farklılıklar bulunduğunu ortaya koymuştur. Filistinli öğretmenlerin, sınırlı kaynaklar ve siyasi istikrarsızlık gibi zorluklara rağmen liderlik rollerini uygulamada büyük özveri gösterdikleri, ancak daha fazla destek ve kaynak talep ettikleri görülmüştür. Türk öğretmenler ise, daha iyi bir fiziksel altyapıya sahip olmalarına rağmen, liderlik rollerinde yeterli yönetici desteği ve iş birliğinden yoksun olduklarını belirtmişlerdir. Hem Türk hem de Filistinli öğretmenler, liderlik uygulamalarını kolaylaştıran faktörler arasında meslektaş dayanışmasını, yöneticilerin destekleyici tutumlarını ve kişisel motivasyonlarını vurgulamışlardır. Bu çalışma, öğretmen liderliği uygulamalarını geliştirmek için eğitim politikalarında yenilikçi stratejilerin uygulanması gerektiğini göstermektedir. Araştırmanın sonuçları, öğretmen liderliği alanında teorik bilgiye katkı sağlamakla kalmayıp, öğretmenlerin liderlik kapasitelerini güçlendirmek için uygulanabilir öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the perceptions of primary school teachers in Turkey and Palestine regarding teacher leadership practices. The study focuses on the in-class and out-of-class roles of teacher leadership, the challenges teachers face in implementing these roles, the facilitating factors, and their expectations from school administrators in developing leadership capacities. The research was conducted using a qualitative method. Data were collected from 12 teachers working in public and private primary schools in İzmir, Turkey, and Gaza, Palestine. A semi-structured interview form was used to gather the data, which were analyzed through content analysis using MAXQDA 2020 software. The findings revealed both similarities and differences in Turkish and Palestinian teachers' perceptions of teacher leadership, shaped by their socio-cultural and political contexts. Despite facing challenges such as limited resources and political instability, Palestinian teachers demonstrated high levels of dedication in fulfilling leadership roles, while also expressing a need for increased support and resources. On the other hand, Turkish teachers, although working in schools with better physical infrastructure, reported a lack of sufficient administrative support and collaboration in their leadership practices. Teachers from both countries emphasized collegial solidarity, supportive attitudes of school administrators, and personal motivation as key factors facilitating teacher leadership. This study highlights the need for the implementation of innovative strategies in educational policies to enhance teacher leadership practices. The findings not only contribute to the theoretical knowledge in the field of teacher leadership but also provide practical recommendations for strengthening teachers' leadership capacities.