Müzik öğretmeni adaylarına uygulanan zaman yönetimi seminer programının keman çalışma sürecine etkisinin incelenmesi
An examination of the effect of a time management seminar program for music teacher candidates on the violin practice process
- Tez No: 979891
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM ÇAĞLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, müzik öğretmeni adaylarının keman çalışma süreçlerini, keman çalışma sürecinde etkili zaman yönetimi seminer programı aracılığıyla geliştirmektir. Bu amaç doğrultusunda, geliştirilen seminer programın öğrencilerin keman çalışma sürecindeki zaman yönetimi davranışları, keman dersine yönelik motivasyonları, keman dersine yönelik tükenmişlik düzeyleri, keman performansına ilişkin öz yeterlik inançları ve keman performansları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma, karma yöntem araştırmalarından gömülü desen kullanılarak yürütülmüş, nicel boyutta ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen, nitel boyutta yarı yapılandırılmış görüşmeler işe koşulmuştur. Deney grubuna toplam dokuz oturumdan oluşan 24 saatlik keman çalışma sürecinde etkili zaman yönetimi seminer programı uygulanmış, kontrol grubuna ise herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Araştırma bulguları, deney grubu öğrencilerinin kontrol grubuna kıyasla keman çalışma süreçlerinde anlamlı farklılıklar gösterdiğini ortaya koymuştur. Deney grubunda keman çalışma sürecinde zaman yönetimi davranışlarının geliştiği, keman dersine yönelik motivasyonun arttığı, keman dersine yönelik tükenmişlik düzeylerinin azaldığı ve keman performansının yükseldiği belirlenmiştir. Keman performansı öz yeterlik inançlarında ise deney ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Nitel bulgular, öğrencilerin seminer sürecinde planlama, önceliklendirme, tekrar döngüleri oluşturma ve çalışma–mola dengesi kurma gibi becerileri edindiklerini, bu becerilerin çalışma alışkanlıklarına ve çalgıyla kurdukları ilişkiye olumlu biçimde yansıdığını göstermiştir. Öğrenciler, keman çalışma sürecinde etkili zaman yönetimi seminer sürecini faydalı bulduklarını ifade etmiş, özellikle uygulamalı etkinliklerin öğrenme süreçlerine doğrudan katkı sağladığını vurgulamışlardır. Sonuç olarak, keman çalışma sürecinde etkili zaman yönetimi seminer programının, öğrencilerin teknik gelişimlerini destekleyen, öğrenme süreçlerini zenginleştiren, çalışma alışkanlıklarını pekiştiren ve bütüncül gelişimlerine katkı sağlayan işlevsel bir program olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study aimed to improve pre-service music teachers' violin practice processes through a structured time management seminar program. In line with this purpose, the study examined the effects of the developed program on students' time management behaviors during violin practice, their motivation toward violin lessons, burnout levels related to violin study, self-efficacy beliefs regarding violin performance, and their overall violin performance. The research adopted an embedded mixed-methods design, incorporating a quasi-experimental pretest–posttest control group design in the quantitative phase and semi-structured interviews in the qualitative phase. A structured time management seminar program consisting of nine sessions with a total duration of 24 hours was implemented for the experimental group, while no intervention was provided to the control group. The findings revealed that students in the experimental group exhibited significant improvements in their violin practice processes compared to those in the control group. In the experimental group, it was determined that students' time management behaviors developed during the violin practice process, motivation for violin lessons increased, burnout levels related to violin lessons decreased, and violin performance improved. However, no statistically significant difference was found between the experimental and control groups in terms of self-efficacy beliefs in violin performance. Qualitative findings indicated that students gained skills such as planning, prioritizing, creating repetition cycles, and establishing a work-break balance during the seminar process, and these skills positively influenced their study habits and relationship with the instrument. The students stated that they found the time management seminar process beneficial for their violin practice, emphasizing that practical activities particularly contributed to their learning processes. In conclusion, the structured time management seminar program for violin practice proved to be a functional and pedagogically valuable program that supported students' technical development, enriched their learning processes, reinforced their practice habits, and contributed to their holistic growth.