Müzik eğitimi anabilim dalı öğretim elemanları ve öğrencilerinin müzisyen hastalıkları ile ilgili bilgi düzeylerinin incelenmesi
Investigation of knowledge levels of lecturers and students about musician disorders in department of music education
  1. Tez No: 966451
  2. Yazar: AYŞE ŞEVVAL DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA AKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Müzik eğitim sürecinin önemli bir parçasını oluşturan çalgı eğitimi, teorik boyutunun yanı sıra uygulama ve sık tekrar gerektiren davranış değiştirme ve dönüştürme durumu olarak betimlenebilir. Edinilen kazanımlar gerek bireysel gerek birlikte çalgı uygulamaları sayesinde gelişebilir ve bir üst kazanıma taşıyabilir. Türüne, biçimine ya da niteliğine bakılmaksızın müzik eğitimi kapsamında gerçekleştirilen çalgı eğitiminin fiziki bir eylem olduğu düşünüldüğünde, bu süreç içerisinde çalgı eğitimi süresince öğreten ve öğrenen eğitimcilerin fiziksel aksamalar, ağrılar, uyuşmalar ve vücudun çeşitli bölgelerindeki rahatsızlıklarla karşılaşma ihtimalinin olduğu varsayılabilir. Müzik eğitimi anabilim dallarında görev yapan öğretim elemanları ve müzik öğretmeni adaylarının çalgı çalmaya ayırdıkları zaman dilimi göz önünde bulundurulduğunda, çalgı çalmaktan kaynaklanan rahatsızlık yaşama ihtimallerin oldukça yüksek olduğu varsayılmaktadır. Karşılaşabilecekleri rahatsızlıklar hakkında bilgi düzeyine sahip olmaları, öğretim elemanlarının öğrencilerini bu hastalıklar ile ilgili önlem alabilmesi ve doğru yönlendirebilmesi açısından, öğrenciler için ise rahatsızlık yaşadıklarında bu rahatsızlığı tanımlayabilmeleri ve rahatsızlığın yol açabileceği olası aksaklıklar için erken önlem alabilmeleri açısından önemli görülmektedir. Ayrıca müzik öğretmeni adaylarının ilerideki meslek hayatlarında çalgı eğitimi verecekleri varsayıldığında, öğrencilerinden almış olacakları geribildirimleri doğru şekilde yordayabilmeleri için bilgi düzeyine sahip olmaları gerekmektedir. Bu araştırmada Türkiye'nin farklı bölgelerinde yer alan üniversitelerin eğitim fakültelerine bağlı güzel sanatlar eğitimi bölümlerinden 15 müzik eğitimi anabilim dalında görev yapan 83 öğretim elemanı ve 432 müzik öğretmeni adaylarının çalgı çalmaktan kaynaklanan müzisyen hastalıklarına dair bilgi düzeyini ölçmeyi amaçlamıştır. Araştırmanın verileri Satıcı, Ünlü ve Ece (2019) tarafından geliştirilen Müzisyen Rahatsızlıkları Bilgi Düzeyi Öğretim Elemanı Formu ve Müzisyen Rahatsızlıkları Bilgi Düzeyi Öğrenci Formu ile toplanmış, elde edilen verilerin çeşitli değişkenlerle anlamlı farklılıkları istatistiksel olarak çözümlenmiştir. Araştırma verilerinden elde edilen sonuçlara göre öğretim elemanlarının ve müzik öğretmeni adaylarının yarısının çalgı çalmaktan kaynaklı fiziksel rahatsızlıklarla karşılaştıkları, geri kalan öğretim elemanlarının herhangi bir fiziksel rahatsızlık yaşamadıkları belirlenmiştir. Ayrıca öğretim elemanlarının ve müzik öğretmeni adaylarının vücutlarında genellikle boyun, omuz, bilek, bel bölgelerinde zaman zaman ağrı, uyuşma, kas sıkışması ve hissizlik gibi sorunlar yaşadıkları, bu sorunların çalgı çalma süreci sonrasında gerçekleştiği sonucu da önemlidir. Çalgı çalmaktan kaynaklı karşılaşılan fiziksel rahatsızlıklara ilişkin öğretim elemanlarının bireysel çalgı eğitimi kapsamında müzik öğretmeni adaylarına bilgilendirmelerde bulundukları, müzik öğretmeni adaylarının fiziksel rahatsızlıklara ilişkin ortalamanın altında bilgi sahibi oldukları, çalgı çalmaktan kaynaklı fiziksel rahatsızlıklara ilişkin öğretim elemanları ve müzik öğretmeni adaylarının ders öncesi ve uygulama aşamalarında çok az fiziksel egzersiz yaptıkları da araştırmadan elde edilen önemli sonuçlardır. Araştırma verileri ve sonuçları doğrultusunda müzik eğitiminin önemli bir parçası olan bireysel çalgı eğitimi sürecinin bileşenleri olan eğitimcilere, müzik öğretmeni adaylarına ve bireysel çalgı eğitimi alan yazında gerçekleşecek yeni çalışmalara farklı bakış açıları kazandırabilmeye yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Instrument training, which constitutes an important part of the music education process, can be described as a situation of behavior change and transformation that requires practice and frequent repetition as well as its theoretical dimension. Learning outcomes can be developed and carried to the next level through both individual and collective instrument practices. Since instrument education is a physical action regardless of its type, form or quality, it can be assumed that educators who teach and learn during instrument education are likely to encounter physical disruptions, pain, numbness and discomfort in various parts of the body during this process. Considering the time that instructors and music teacher candidates working in music education departments allocate to playing the instrument, it is assumed that the possibility of experiencing discomfort caused by playing the instrument is quite high. It is considered important for instructors to have a level of knowledge about the diseases they may encounter to take precautions and guide their students correctly, and for students to be able to identify this discomfort when they experience discomfort and to take early precautions for possible disruptions that may be caused by the discomfort. In addition, when it is assumed that music teacher candidates will provide instrument education in their future professional lives, they must have a level of knowledge to correctly predict the feedback they will receive from their students. This study aimed to measure the level of knowledge of 83 instructors and 432 prospective music teachers working in 15 music education departments of fine arts education departments of education faculties of universities located in different regions of Türkiye. The data of the study were collected with the Musician Disorders Knowledge Level Instructor Form and Musician Disorders Knowledge Level Student Form developed by Satıcı, Ünlü&Ece (2019), and the significant differences of the data obtained with various variables were statistically analyzed. According to the results obtained from the data, it was determined that half of the lecturers and music teacher candidates encountered physical discomfort caused by playing an instrument, while the remaining lecturers did not experience any physical discomfort. In addition, it is also important to note that instructors and prospective music teachers occasionally experience problems such as pain, numbness, muscle compression and numbness in the neck, shoulder, wrist and waist regions of their bodies, and that these problems occur after the process of playing the instrument. The study's key findings were that the instructors informed the music teacher candidates within the scope of individual instrument education about the physical discomforts encountered due to playing the instrument, the music teacher candidates had below average knowledge about physical discomforts, and the instructors and music teacher candidates did very little physical exercise before the lesson and during the practice stages. In line with the research data and results, suggestions have been developed to provide different perspectives to educators, music teacher candidates, who are an important part of music education and components of the individual instrument education process, and to new studies in the individual instrument education literature.