Türkiye'de kavak ıslahı çalışmaları ve değerlendirilmesi
Populus breeding works and their evaluation in Turkey
- Tez No: 97993
- Danışmanlar: PROF.DR. MELİH BOYDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Türkiye' de Kavak Islahı Çalışmaları ve Değerlendirilmesi“Türkiye' de Kavak Islahı Çalışmaları ve Değerlendirilmesi”adlı bu çalışmada, ülkemizde yapılmış olan kavak ıslahı çalışmaları değerlendirilmiş ve bazı öneriler yapılmıştır. Çalışma; ilgili kaynakların, özellikle izmit Kavakçılık Araştırma Enstitüsü yayınlarının incelenmesine ve analizine dayandırılmıştır. Ülkemizde kavak tür ve klonlanyla (Populus x euramericarıa, Populus nigra, Populus deltoides, Populus tremula, Populus euphratica) yapılan çalışmalardan elde edilen bulgular; yapay melezleme çalışmaları (seleksiyon, oryantasyon, mukayese, koleksiyon), Kuzey Amerika Karakavaklan ile ülkemizde yapılan diğer ıslah-populetum çalışmaları ve kağıtlık hammadde nitelikleri biyogenetik olarak geliştirilmiş kavak tür ve klonlannın etüt ve araştırılması olmak üzere dört grupta incelenmiştir. Yapay melezleme çalışmalarına ilişkin sonuçlar, yıllara göre, araştırmalarda kullanılan kavak tür ve klonlanndan elde edilen tohum ve fidan sayılarını kapsamaktadır. Diğer üç grupta yer alan araştırma sonuçlan, farklı özellikler gösteren populetum çalışmalarını temsil etmektedir. Populetum çalışmalarına ilişkin bulgular, populetumlarm tiplerine ve yörelere göre; denemelerde kullanılan klonlar, deneme desenleri ve klonlann gelişme performanslarına ilişkin istatistik analiz sonuçlarını kapsamaktadır. Bunlardan, kağıtlık hammadde nitelikleri geliştirilmiş kavak klonlannın etüt ve araştmlması alt bölümünde yer alan veriler, bu araştırmaya ait üç yıllık ara sonuçlan içermektedir. Araştırma bulgularının analiz ve değerlendirilmesi sonucunda; önce melezleme çalışmalanna ait önerilere yer verilmiştir. Sonra, populetum denemelerine göre, ülkemizin farklı bölgelerindeki en başanlı kavak klonlan açıklanmış ve/veya yeni araştırma gereksinimleri belirtilmiştir. Bunlara ek olarak, Türkiye' deki kavak ıslahı araştırmalan bakımından, kısa ve uzun dönemli kavak ıslahı programlan hazırlanmasının önemi vurgulanmıştır. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Populus Breeding Works and Their Evaluation in Turkey With this study entitled“Populus Breeding Works and Their Evaluation in Turkey”, the poplar breeding researches carried out in the country were evaluated and some recommendation were made. The study was based on the examination and analysis of the related literature, especially publications of the Poplar Research Institute. Results which were obtained from the breeding researches of poplar species and clones (Populus x euramericana, Populus nigra, Populus deltoides, Populus tremula and Populus euphratica) in the country were examined in four groups, such as artificial crossing studies, populetum (selection, orientation, comparision and collection) studies, some other breeding-populetum studies with the black poplars of North America and Investigations on biogenetically developed poplar clones as a Raw material for pulp and paper production. Results of the artificial crossing studies cover the species and clones of poplars which were included in the investigations in different years, together with the numbers of seeds and seedlings obtained from these hybridization works. Results' of the researches which were included in the other three groups, represent the populetum studies which have different characteristics. Data related to these populetum studies cover the clones which were included in the experiments, designs of experiments, results of statistical analysis related to growth performances of the clones considering the type of populetum and regions. From these, the results of the investigation related to the subdivision entitled Investigations on biogenetically developed poplar clones as a Raw material for pulp and paper production represent three years mid-term results of these research. After analysis and evaluation of the researches results; at first some recommendation were made for the artificial hybridization works. Then, considering the results of populetum researches, most successful poplar clones in different regions were mentioned and/or necessity of new experiments were indicated. In addition to these, from the view point of the poplar breeding works in the country, importance of preparation of short and long term poplar breeding programs were stressed. XIII