Sağlık hizmetlerinde bilgi asimetrisi belirleyicileri ve bilgiihtiyacına yönelik ölçek geliştirme ve alan çalışması
Developing a scale on determinants of information asymmetry and information needs in healthcare services
  1. Tez No: 979945
  2. Yazar: SAMED GÜLOCAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Healthcare Management, Health Care Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Sağlık hizmetlerinde bilgi asimetrisi, sağlık hizmeti sağlayıcıları ve hastalar arasında bilgi ve iletişim açısından dengesizlik olduğunu ifade eden bir kavramdır. Bu durumda, sağlık hizmeti sağlayıcıları, hastalara göre daha fazla bilgiye ve uzmanlığa sahiptir. Sağlık hizmetlerinde bilgi asimetrisi, çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Bunlar arasında sağlık hizmeti sağlayıcılarının eğitim ve deneyim farkı, hastaların sağlıkla ilgili konularda sınırlı bilgiye sahip olması, tıbbi terminolojinin karmaşıklığı ve sağlık hizmeti sağlayıcıları ile hastalar arasındaki iletişim sorunları bulunmaktadır. Bu çalışmada ise, sağlık hizmetlerinde bilgi asimetrisi olgusunu ve bu durumu etkileyen faktörleri analiz etmeyi amaçlanmaktadır. Çalışmada iki temel ölçek geliştirilmiştir: Bilgi Asimetrisi Belirleyicileri Ölçeği ve Bilgi İhtiyacı Ölçeği. Birinci ölçek; hekim, hasta, çevresel ve kurumsal temelli olmak üzere dört alt boyutta bilgi asimetrisinin belirleyicilerini ortaya koymaktadır. İkinci ölçek ise hastaların sağlık hizmeti almadan önce, hizmet sırasında ve sonrasında bilgi ihtiyaçlarını üç alt boyutta ölçmektedir. Araştırmanın veri seti, Türkiye'de 402 hasta ile yapılan anket çalışmasından elde edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 27 ve LISREL 8.80 programları kullanılmış; güvenirlik analizi, açıklayıcı faktör analizi (AFA) ve doğrulayıcı faktör analizi (DFA) uygulanmıştır. Daha sonra bağımsız örneklem t-testi, anova, korelasyon ve regresyon çalışmaları da yapılmıştır. Elde edilen bulgular, geliştirilen ölçeklerin geçerli ve güvenilir olduğunu göstermiştir. Ayrıca, bilgi asimetrisi belirleyicileri ile bilgi ihtiyacı arasında anlamlı bir ilişki ve etkinin olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada, sağlık yönetimi alanında bilgi asimetrisini çok boyutlu şekilde ele alarak literatüre katkı sağlaması hedeflenmektedir. Elde edilen ölçeklerin, sağlık yöneticileri ve politika yapıcılara katkı sağlaması temenni edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Information asymmetry in healthcare refers to an imbalance in knowledge and communication between healthcare providers and patients. In such cases, healthcare providers possess more information and expertise compared to patients. This asymmetry may arise due to several factors, including differences in the education and experience of providers, patients' limited knowledge about health-related issues, the complexity of medical terminology, and communication problems between providers and patients. This study aims to analyze the phenomenon of information asymmetry in healthcare services and the factors that influence it. Two primary scales were developed: the Information Asymmetry Determinants Scale and the Information Need Scale. The first scale examines the determinants of information asymmetry in four dimensions: physician-based, patient-based, environment-based, and institution-based. The second scale measures patients' information needs before, during, and after receiving healthcare services. The research data were obtained from a survey conducted with 402 patients in Türkiye. The data were analyzed using SPSS 27 and LISREL 8.80 software, applying reliability analysis, exploratory factor analysis (EFA), and confirmatory factor analysis (CFA). Subsequently, correlation and regression analyses were also performed. The findings indicate that the developed scales are valid and reliable. Furthermore, a significant relationship was found between the level of information need and the degree of information asymmetry. This study aims to contribute to the healthcare management literature by addressing information asymmetry in a multidimensional manner. It is hoped that the developed scales will be beneficial for healthcare managers and policymakers.