Manyetik nanopartikül (MnFe22o4) ile modifiye edilmiş biyokömür kullanılarak değerli metallerin geri kazanımı için katı faz ekstraksiyonu yönteminin uygulanması
Application of solid phase extraction method for recovery of precious metals using biochar modified with magnetic nanoparticle (MnFe22o4)
  1. Tez No: 979971
  2. Yazar: GONCAGÜL HACIHAMZAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez kapsamında, değerli metallerden Au(III) ve Pd(II) iyonlarının sulu çözeltiden katı faz ekstraksiyonu yöntemiyle geri kazanımı ve tayini amacıyla muz kabuğu atığından elde edilen biyokömür, MnFe2O4 nanoparçacıkları ile modifiye edilerek yeni bir kompozit adsorban sentezlenmiştir. Adsorban FTIR, SEM-EDX ve XRD gibi çeşitli teknikler ile karakterize edilmiştir. Analitlerin adsorpsiyon ve desorpsiyon verimini etkileyen; pH, adsorban miktarı, temas süresi, desorpsiyon çözeltisi türü ve derişimi gibi çeşitli parametreler optimize edilmiştir. Adsorpsiyon kapasitesi Au(III) için 66.2 mg g-1, Pd(II) için ise 74.6 mg g-1 olarak bulunmuş ve bu kapasitenin literatürde bildirilen pek çok adsorbandan yüksek olduğu görülmüştür. Yöntemin analitik performansı; zenginleştirme faktörü, bağıl standart sapması, gözlenebilme sınırı ve tayin sınırı gibi kriterlerle değerlendirilmiş, gerçek su örneklerine analit ekleme/geri kazanma ile doğruluk testleri de gerçekleştirilmiştir. Ayrıca sistemin adsorpsiyon kinetiği ve izoterm davranışları da ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu çalışma, Au(III) ve Pd(II)'nin tayini için yeni bir yöntem geliştirilmesi yanında atık biyokütle kullanımına da yeni bir alan açmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new composite adsorbent was synthesized by modifying biochar obtained from banana peel waste with MnFe2O4 nanoparticles for the recovery and determination solid phase extraction (SPE) and determination of precious metal ions Au(III) and Pd(II) from aqueous solution by solid phase extraction. The adsorbent was characterized by various techniques such as FTIR, SEM-EDX, and XRD. Various parameters affecting the adsorption and desorption efficiency of analytes such as pH, adsorbent amount, contact time, desorption solution type and concentration were optimized. The adsorption capacity was found to be 66.2 mg g-1 for Au(III) and 74.6 mg g-1 for Pd(II), and these capacities were found to be higher than many adsorbents reported in the literature. The analytical performance of the method was evaluated by criteria such as enrichment factor, relative standard deviation, limit of detection, and limit of quantification. Accuracy tests were also performed by adding/recovering analytes to real water samples. Additionally, the adsorption kinetics and isotherm behavior of the system were investigates in detail. This study not only developed a new method for the determination of Au(III) and Pd(II) but also opened up a new avenue for the use of waste biomass.