Photovoltaic charge station on garage roofs with passive reflectors
Garaj çatılarında pasif reflektörlü fotovoltaik şarj istasyonu
- Tez No: 97998
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET GÜNEŞ, PROF.DR. GÜRBÜZ ATAGÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
oz Bu çalışma, elektrikli arabaların akü şarjı için garaj çatılarına kurulacak olan fotovoltaik şarj istasyonlarım içermektedir. Bu tezin amacı, en verimli olan güneş şarj istasyonunun dizaynı ve elde edilen enerji miktatnmn hesaplanmasıdır. Bir fotovoltaik şarj istasyonu 1293 * 329 * 34 mm boyutlarında olan 16 adet fotovoltaik pilden meydana gelmiştir. Bu çalışmada beş değişik güneş şarj istasyonu karşılaştmlmıştır. Bunlar, omega tipi güneş şarj istasyonu ( birinci tip), güneye bakan değişik eğimli modüller (ikinci tip), güneye bakan sabit eğimli modüller (üçüncü tip), omega tipi güneş şarj istasyonunun tersi (dördüncü tip) ve güneye bakan değişik eğimli modüllerin optimizasyonudur (beşinci tip). Toplanan güneş enerjisi miktarlarının hesaplanmasından sonra güneye bakan değişik eğimli modüllerin optimizasyonu olan güneş şarj istasyonu en uygun model olarak seçilmiştir. Bu teorik hesaplamardan sonra, omega tipi güneş şarj istasyonunun konstrüksüyonu yapıldı. 28 Haziran 2000'den 15 Ekim 2000'e kadar voltaj ve elektrik akım yoğunluğu ölçüldü. Bu ölçümler doğrultusunda, omega tipi güneş şarj istasyonunun gücü hesaplandı ve daha önce hesaplanan değerlerle, Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü' nden alınan ölçülmüş değerlerle ve Güzelyalı Meteoroloji istasyonundan alınan değelerle karşılaştırıldı. Elde edilen sonuçlar memnun edicidir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study involves a photovoltaic charge station which could be placed on garage roofs in order to charge the battery of an electrical car. The aim of this thesis is to design an efficient photovoltaic charge station and construction of omega type solar charge station. That's why various models were designed and calculated amount of energy. A photovoltaic charge station has 16 photovoltaic modules with dimensions 1293 mm*329 mm*34 mm. In this study five different type of solar charge stations were compared. These are, omega type solar charge station ( first type ), south facing type solar charge station with different angles ( second type ), south facing type solar charge station with fixed angles ( third type ), inverse of omega type solar charge station ( fourth type ), optimisation of south facing type solar charge station with different angles ( fifth type ). After calculating of collected solar energy, the fifth type solar charge station was chosen as the most efficient solar charge station. After these theoretical calculations, omega type solar charge station has been installed on the Electrical Engineering Department's roof. Voltages and current intensitiesof omega type solar charge station were measured from 28 June 2000 to 15 October 2000 in order to determine the solar power obtained and to compare it with the calculated values and measured data by Solar Energy Institute of Aegean University and meteorological station in Güzelyalı. The results obtained are satisfactory.