Yemen sineması ve dijitalleşme
Yemen cinema and digitalization
- Tez No: 980021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN TAŞ ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo, Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 40 film yapımcısıyla gerçekleştirilen görüşmelerden ve betimsel analiz yönteminden yararlanarak, Yemen sinemasının üretim ve dağıtım süreçlerinde dijitalleşmenin rolünü incelemektedir. Yemen sineması köklü bir geçmişe sahip olmasına rağmen, siyasi çatışmalar, ekonomik zorluklar, sinema altyapısının gelişimini önemli ölçüde kısıtlamıştır. Günümüzdeki teknolojik ilerlemeler ve artan internet erişimi, film yapımcılarının daha geniş kitlelere ulaşmak amacıyla dijital platformları, sosyal medyayı ve uluslararası film festivallerini alternatif üretim ve dağıtım mecraları olarak kullanmalarına olanak tanımaktadır. Bu dönüşüm, sınırlı devlet ve kurumsal desteğe rağmen, Yemen'in zengin kültürel mirası ve ulusal kimliğinden dayanarak film yapımcılığının demokratikleşme sürecine katkı sağlamaktadır. Bu çalışma, alandaki mevcut akademik eksiklikler dikkate alındığında, Yemen film endüstrisine ilişkin literatürün bütünleştirilmesi ve derinleştirilmesine yönelik gereksinimi ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of digitalization in transforming the production and distribution processes of Yemeni cinema through interviews with 40 filmmakers and descriptive analysis. While Yemeni cinema possesses a deep-rooted history, political conflicts, economic constraints have significantly hindered the development of its cinematic infrastructure. Contemporary technological advances and increased internet accessibility have enabled filmmakers to leverage digital platforms, social media, and international film festivals as alternative channels for production, distribution, and audience engagement. This digital transformation, occurring despite limited governmental and institutional support, contributes to the democratization of filmmaking while drawing upon Yemen's rich cultural heritage and expressions of national identity. Addressing significant gaps in existing scholarship, this study emphasizes the necessity of developing a more comprehensive and nuanced understanding of the Yemeni film industry.