Sanatta otobiyografik belleğin malzeme ile biçimlendirilmesi
Composing autobiographical memory with material in art
  1. Tez No: 980062
  2. Yazar: EKİN KULA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANSEL ÇEBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
Özet
Bu tez, bellek kavramını farklı katmanlarıyla ele alarak bireyin sanatsal üretim sürecindeki yerini ve belleğin bu süreçteki etkilerini incelemektedir. İlk bölümde, bellek türleri ve hatırlama süreçleri tanımlanarak, imgelemenin bu süreçlerle olan ilişkisi kuramsal bir çerçevede tartışılmıştır. Bireysel ve toplumsal belleğin sanat pratiğindeki yeri hem malzeme seçimi hem de anlatı biçimi üzerinden değerlendirilmiş; hatırlamanın yalnızca zihinsel bir süreç değil, aynı zamanda fiziksel malzeme aracılığıyla yeniden inşa edilen bir deneyim olduğu savunulmuştur. İkinci ve üçüncü bölümlerde, sanatçının otobiyografik belleği ile malzeme arasında kurduğu ilişki analiz edilmiş, özellikle otobiyografik ve toplumsal belleğin sanat yoluyla nasıl yeniden yapılandırılabildiği örneklerle açıklanmıştır. Malzemenin taşıdığı anlam katmanları ve sanatçının deneyim dünyası, belleğin biçimlendirilmesinde belirleyici unsurlar olarak ele alınmıştır. Tezin uygulama bölümünde, araştırmacının kendi sanatsal pratiği üzerinden belleğin görsel temsilleri ve malzeme aracılığıyla nasıl dönüştüğü gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the concept of memory in its multilayered structure, examining the individual's role in the artistic production process and the influence of memory within this context. In the first chapter, different types of memory and processes of recollection are defined, and the relationship between memory and imagination is discussed within a theoretical framework. The place of both individual and collective memory in artistic practice is evaluated through material selection and narrative forms; it is argued that remembering is not merely a mental process but also an experience reconstructed through physical materials. In the second and third chapters, the relationship between the artist's autobiographical memory and materials is analyzed, with examples illustrating how autobiographical and collective memories can be reconstructed through art. The layers of meaning carried by the material and the artist's experiential world are considered as key elements in shaping memory. In the practical section of the thesis, the researcher demonstrates how memory is visually represented and transformed through material within their own artistic practice.