Çağdaş sanat'ta kişisel ve kolektif belleğin izleri
Traces of personal and collective memory in contemporary art
  1. Tez No: 545417
  2. Yazar: MEHMET ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ŞİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
“Çağdaş Sanatta Kişisel ve Kolektif Belleğin İzleri”adlı bu tez/sanat eseri raporu, 1960'ların 'Kavramsal Sanat'ından yola çıkarak, 1980'lerden sonra gelişen Neo-liberal kültür politikalarıyla birlikte şekillenen günümüz çağdaş/güncel sanatının“hafıza/anı/bellek”ile ilişkisini konu edinmektedir. Çalışmanın ana ekseni bu bağlamda, bir kısım çağdaş sanat yapıtlarının odaklandığı kişisel ve kolektif bellek temsillerini görsel ve kültürel incelemelerini yapmaktır. Güncel sanat yapıtları incelemelerine ek olarak, raporun ana konusunu da oluşturan, hafıza/bellek meselesi, hem kişisel, hem de toplumsal düzeyde, politik, kültürel, etnik-cinsel- kimliksel diyebileceğimiz çeşitli düzlemlerde, sanatın dokümantasyon biçimiyle ciddi bir ilişki içerisindedir. Bu ilişkiyi temel alarak; çalışma, kişisel ve kolektif belleğin tezahürleri etrafında beliren temsil örneklerini, sanatçıların eleştirel yaklaşımları ile birlikte ele alarak, güncel/sanat tarihsel bir incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The research subject of the thesis,“Traces of Personal and Collective Memory in Contemporary Art”focuses on the relation of memory with the contemporary arts shaped through the 1960's conceptual art and Neo-liberal cultural politics that has invaded the art scene after the 1980's. The present study aims to analyse the representations of contemporary art visually and culturally as they stand on the verge of the conceptual framework of memory. Examples of representations, shaped around manifestations of personal and collective memory; critical approaches of the artists and the historical analysis of art form the basis of this research