İş yeri çalışanlarının psikolojik esnekliklerini güçlendirmeye yönelik geliştirilen Kabul ve Kararlılık (ACT) temelli müdahale programının etkisinin incelenmesi
The effectiveness of an Acceptance and Commitment Therapy (ACT)-based intervention program developed to enhance the psychological flexibility of employees in the workplace
- Tez No: 980105
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZA TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, iş yerinde çalışan bireylerin psikolojik esneklik düzeylerini artırmak amacıyla geliştirilen Kabul ve Kararlılık Terapisi (ACT) temelli bir müdahale programının etkililiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma deneysel desenle yürütülmüş olup, deney ve kontrol gruplarından oluşmaktadır. Her bir grupta 10 katılımcı yer almış ve deney grubuna sekiz oturumdan oluşan ACT temelli müdahale programı uygulanmıştır. Veriler, Psikolojik Esneklik Ölçeği, Değer Odaklı Yaşam Ölçeği ve İş Stresi Ölçeği aracılığıyla toplanmış, SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, ACT müdahalesinin deney grubundaki bireylerin psikolojik esneklik düzeylerinde anlamlı bir artış sağladığını göstermiştir. Değer Odaklı Yaşam puanlarında da ön testten izleme testine kadar istikrarlı bir artış gözlemlenmiştir. Ancak iş stresi düzeylerinde anlamlı bir değişiklik saptanmamıştır. Bu sonuçlar, ACT temelli müdahalenin kısa vadede psikolojik esneklik üzerinde olumlu etkiler yarattığını ve bireylerin değer odaklı yaşamlarına katkı sağladığını ortaya koymaktadır. Araştırma, iş yaşamında karşılaşılan stres ve zorluklarla başa çıkmada psikolojik esnekliğin artırılmasının önemine dikkat çekmekte; psikolojik esnekliği temel alan yapılandırılmış müdahale programlarının örgütsel bağlamda uygulanabilirliğini göstererek alanyazına anlamlı bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effectiveness of an Acceptance and Commitment Therapy (ACT)-based intervention program developed to enhance the psychological flexibility levels of employees in the workplace. The research was conducted using an experimental design consisting of experimental and control groups, each including 10 participants. The experimental group received an ACT-based intervention program consisting of eight sessions. Data were collected using the Psychological Flexibility Scale, the Valued Living Questionnaire, and the Job Stress Scale, and were analyzed using SPSS software. The findings revealed that the ACT intervention led to a significant increase in the psychological flexibility levels of the individuals in the experimental group. A consistent increase was also observed in Valued Living scores from the pre-test to the follow-up stage. However, no significant change was found in job stress levels. These results indicate that the ACT-based intervention has a short-term positive effect on psychological flexibility and contributes to individuals' ability to live in alignment with their personal values. The study highlights the importance of enhancing psychological flexibility in coping with stress and challenges in the workplace and demonstrates the applicability of structured, ACT-based intervention programs in organizational contexts, providing a meaningful contribution to the literature.