Hemşirelik öğrencilerinin klinik uygulama ortamında aktif-pasif olarak rol alma durumlarının klinik performansta öz yeterlik ve öğrenme motivasyonları üzerindeki etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of nursing students' active-passive role in clinical practice environment on self-efficacy and learning motivations in clinical performance
- Tez No: 980145
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YETER KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
Özet
Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türdeki çalışma hemşirelik öğrencilerinin klinik uygulama ortamında aktif-pasif olarak rol alma durumlarının klinik performansta öz yeterlik ve öğrenme motivasyonları üzerindeki etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya Karadeniz Teknik Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümünde 2023-2024 eğitim öğretim yılında öğrenim gören tüm öğrenci hemşirelerle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri“Öğrenci Bilgi Formu”,“Klinik Uygulamayı Aktif/Pasif Değerlendirme Formu”,“Klinik Performansta Öz Yeterlik Ölçeği”ve“Öğrenme Motivasyon Ölçeği”kullanılarak Mayıs- Haziran 2024 tarihleri arasında toplanmış, yüzde, frekans, ortalama t testi, One-Way ANOVA, Multivariate linear regression analizi testleri ile değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan öğrencilerin yaş ortalaması 21, %77.9'u kadın olup ve %54'ünün klinik motivasyonunu düşüren nedeni olduğu belirlenmiştir. Öğrenci hemşirelerin Klinik Uygulama Aktif/Pasif Değerlendirme Formu ile Klinik Performansta Öz Yeterlik Ölçeği (r=0.716, p<0.001), Klinik Uygulamayı Aktif/Pasif Değerlendirme Formu ile Öğrenme Motivasyonu Ölçeği (r=0.438, p<0.001) ve Klinik Performansta Öz Yeterlik Ölçeği ile Öğrenme Motivasyonu Ölçeği (r=0.458, p<0.001) arasında pozitif yönde orta düzeyde istatistiksel açıdan anlamlı ilişki saptanmıştır. Ayrıca öğrencilerinin Klinik Uygulama Aktif/Pasif Değerlendirme puanlarını sırasıyla öğrencilerin klinik performans öz yeterlilikleri (β =0.639), öğrenme motivasyonları (β=0.131) pozitif yönde, sınıf düzeyi (β =-0.070) ve klinik uygulamaya aktif/pasif değerlendirme düzeyi (β=-0.101) negatif yönde etkilediği belirlenmiştir (R=0.738; R2 =0.541, P˂0.001, F:167.769). Sonuç olarak hemşirelik öğrencilerinin yüksek oranda klinik uygulamaya aktif katılım sağladığı, klinik performans öz yeterliklerinin ve öğrenme motivasyonlarının yüksek olduğu; aralarında pozitif yönde ve orta düzeyde ilişki olduğu bulunmuştur. Bu kapsamda, hemşirelik öğrencilerinin klinik uygulamalara aktif katılımını artırmak için motivasyonlarını destekleyen ve öz yeterliliklerini güçlendiren yapılandırılmış eğitim ve mentorluk programları önerilir.
Özet (Çeviri)
The present descriptive and correlational study was conducted with a view to ascertaining the effect of nursing students' active–passive role in the clinical practice environment on self-efficacy and learning motivation in clinical performance. The study was conducted with all student nurses studying at Karadeniz Technical University, Faculty of Health Sciences, Department of Nursing, in the 2023-2024 academic year. The data for the study were collected between May and June 2024, through the administration of the following instruments: the 'Student Information Form', the 'Clinical Practice Active/Passive Evaluation Form', the 'Self-Efficacy Scale in Clinical Performance', and the 'Learning Motivation Scale'. These were then subjected to evaluation through a range of statistical analyses, including percentage, frequency, mean, t-test, one-way ANOVA and multivariate linear regression. The mean age of the students participating in the study was 21, 77.9% were female, and 54% of them had a reason that reduced their clinical motivation. A statistically significant relationship was identified between the Clinical Practice Active/Passive Evaluation Form and the Self-Efficacy in Clinical Performance Scale (r=0.716, p<0.001), between the Clinical Practice Active/Passive Evaluation Form and the Learning Motivation Scale (r=0.438, p<0.001), and between the Self-Efficacy in Clinical Performance Scale and the Learning Motivation Scale (r=0.458, p<0.001). Furthermore, it was determined that students' clinical performance self-efficacy (β = 0.639), learning motivation (β = 0.131) positively, grade level (β = -0.070) and clinical practice active/passive evaluation level (β = -0.101) negatively affected the students' Clinical Practice Active/Passive Evaluation scores (R = 0.738; R2 = 0.541, P < 0.001, F: 167.769). The findings of this study indicated that nursing students exhibited a high level of engagement in clinical practice, characterised by their active participation in various clinical activities. Furthermore, the analysis revealed that these students demonstrated a strong sense of self-efficacy in their clinical performance and a high level of motivation to learn. The study also identified a positive and moderate relationship between these two factors. In this context, the implementation of structured educational and mentoring programmes that support motivation and strengthen self-efficacy is recommended to increase nursing students' active participation in clinical practice.