Ağrı polikliniğine ilk kez başvuran hastaların ağrı envanteri ile değerlendirilmesi
Assessment of first-time attendees at a pain clinic using a pain inventory tool
- Tez No: 980167
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ERDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de erişkinlerde ağrı prevalansını ve ağrının giderilmesinde kişilerin tercihlerini araştıran çalışmalar yok denecek kadar azdır. Biz çalışmamızda İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Ağrı polikliniğine ilk defa başvuran hastalar üzerinde 32 sorulu ölçek çalışması yapmayı planladık. Mental retardasyonu bulunanlar, teşhisi konmuş romatizmal hastalığı olanlar, kanser ağrısı olanlar ve daha önce herhangi bir algoloji birimine başvurmuş olan kişiler çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya kabul edilen kişilerin yaş, cinsiyet, meslek gibi demografik özellikleri sorgulandı. Katılımcılara çalışmanın amacı araştırmacı tarafından açıklandı ve yazılı onamları alındı. Böyle bir çalışmada yer almak istemeyen kişiler çalışmaya dahil edilmedi. Verilerin toplanmasında kullanılan, Uzun Ağrı Envanter'i (BPI) ağrıyı değerlendirmek için kullanılabilecek kısa, uygulaması kolay bir değerlendirme yöntemidir. Hem anlaşılması hem de farklı dillere çevrilmesi kolay, basit 0'dan 10'a sayısal değerlendirme skalalarını içerir. Ağrı envanterinde 1-4 skoru hafif, 5-6 skoru orta, 7-10 skoru şiddetli ağrı olarak tanımlanır. Ağrının şiddetini, ağrının lokalizasyonunu, ağrıya yönelik tıbbi tedavileri ve ağrının günlük fonksiyonlar üzerine etkisini değerlendirir, son 24 saat veya geçen hafta ağrıda ne kadar azalma olduğunu sorgular. Tüm soruların cevaplanması toplam 5-10 dakika gibi kısa bir zaman almaktadır. 100 hastadan 35'i (%35 ) erkek, 65'i (%65) kadın hastalardan oluşmaktadır. Hastalarımızın yaş ortalaması 46,4±13,26 bulunmuştur. Kadın hastalarımızın yaş ortalaması 46,78±13,29, erkek hastalarımızın yaş ortalaması 46,68±13,37 bulunmuştur. Hastaların ağrı şikayet sıralaması; diz 39 (%39), bel 26 (%26), omuz 17 (%17), baş 15 (%15), kalça 13 (%13), ayak bileği 9 (%9), sırt 8 (%8), el bileği 8 (%8), boyun 7 (%7) dirsek 5 (%5), karın ağrısı 5 (%5), göğüs ağrısı 1 (%1) şeklinde dağılmaktadır. Hastaların ortalama ağrı skoru 6,33±2,41 bulunmuştur. Ağrı skorunun bölgelere göre ortalaması ise diz 6,05±2,31, bel 6,19±2,56, omuz 4,76±3,36, baş 5,53±2,5, kalça 6±2,2, ayak bileği 7±1,73, sırt 7±2,14, el bileği 7,38±2,5, boyun 6,14±2,04, dirsek 7,2±2,17 ve karın bölgesi 8,4±1,95 olarak bulunmuştur. ix Biz çalışmamızın, ağrı prevalansının ne kadar ciddi boyutta olduğunu ortaya koyduğuna inanıyoruz. Bu sonuçlar, ağrıyı yaşayan kişilerin ve ağrıyı dindirmeye, ortadan kaldırmaya çalışan biz sağlık çalışanlarının hem ağrı hem de ağrıyla baş etme konularında bilgilerini arttırması gerektiğini göstermiştir. Çalışmamızdaki yüksek ağrı prevalansı ve orta ağrı şiddetine rağmen, profesyonel yardıma ihtiyaç duyulmaması, ağrının algılamasındaki kişisel farklılıklardan kaynaklanan bir sonuç olarak açıklanabilir. Sonuç olarak bu çalışma hastalarda ağrının yaygın olduğuna dikkati çekmeye ek olarak, ağrı değerlendirmesinde sistematik ve mantıksal bir yaklaşımın faydalarını da göstermektedir
Özet (Çeviri)
There are few researches about the preferences of people for healing and prevalance of pain. We planned scalework including thirty two questions on patients who came to İstanbul Resarch Hospital pain policlinic first time. The people who had mental retardation, rheumatic disease, suffering from cancer pain and previously applied to any pain medicine unit were excluded. The demographic characteristics of people such as age, gender and occupation were included the study. The aim of the study was explained to the participants and informed consent was obtained. Persons who do not wish to take part in such a study was not included in the study. Brief Pain Inventory (BPI) survey, which is used for collecting data is an easy and short evaluation system to evaluate the pain. It is both easy to understand and translate into different languages and includes simple evaluation system starting from 1 to 10. In BPI, scores between 1-4 mild, 5-6 moderate and 7-10 is defined as severe pain. It evaluates pain intensity, pain localization, medical treatments for pain and impact of pain on daily functions. Answering all questions takes 5-10 minutes for participants. Of 100 patient 35 (35%) patient were male and 65 (65%) patient were female. The average age of the patients was 46.4 ± 13.26. The mean age of female patients 46.78 ± 13.29 and the mean age of male patients was 46.68 ± 13.37. The ranking of pain complaints for regions was found knee 39 (39%), waist 26 (26%), shoulder 17 (17%), headache 15 (15%), hips, 13 (13%), ankle, nine (9%), back 8 (8%), wrist 8 (8%), neck 7 (7%) the elbow 5 (5%), abdominal pain, 5 (5%), chest 1 (1%). This study shows that pain prevelance was seriously high. These result suggest that people living in pain and health professionals working to eliminate the pain, have to increase their knowledge about pain. In our study, despite the high prevalence of pain; pain intensity was mild and people does not require treatment, this situation can be explained by personal differences in pain perception. As a result, this study shows the benefits of a systematic and logical approach to evaluation of pain