3-6 yaş çocuğa sahip annelerin paylaşan ebeveynlik (Sharenting) hakkındaki deneyim ve görüşlerinin incelenmesi
Investigation of the experiences and opinions of mothers of 3-6-year-old children on sharenting
  1. Tez No: 980177
  2. Yazar: ÇAĞLA TAHTAKALE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET PEKŞEN SÜSLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, 3-6 yaş çocuğa sahip annelerin sosyal medya platformlarında çocuklarına ilişkin yaptıkları paylaşımları konu edinmekte ve bu bağlamda“paylaşan ebeveynlik”(sharenting) davranışına yönelik deneyim ve görüşlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma desenlerinden olgubilim (fenomenoloji) yöntemiyle yürütülen çalışmada, Sakarya ilinin bazı ilçelerinde yaşayan, sosyal medyada aktif olarak paylaşım yapan 15 anne ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler tematik analiz tekniği kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmanın verileri 8 ana tema altında toplanmıştır. Bu temalar: Annelerin Sosyal Medya Kullanım Alışkanlıkları, Paylaşım Motivasyonları, Geri Bildirimlerin Etkisi, Diğer Annelerin Paylaşımları Hakkındaki Görüşler, Paylaşımların Çocuk Üzerindeki Etkileri, Paylaşım İçeriğinin Dikkat Edilen Yönleri, Paylaşımlara İlişkin Babaların Yaklaşımı ve Annelerin Paylaşım Silme Davranışıdır. Araştırma sonucunda, annelerin paylaşım motivasyonlarının dijital anı biriktirme, sosyal bağları güçlendirme, duygusal tatmin ve sosyal onay ihtiyacı gibi faktörlere dayandığı görülmüştür. Katılımcılar, çocuklarına dair içerikleri paylaşırken estetik kaygılar ve mahremiyet sınırları arasında denge kurmaya çalışmakta; bazı durumlarda içerikleri geriye dönük olarak düzenlemektedir. Ayrıca diğer annelerin paylaşımlarından etkilenerek sosyal karşılaştırma yapıldığı görülmüştür. Annelerin bir kısmı paylaşımın çocukların özgüveni üzerinde olumlu etkiler oluşturduğunu düşünürken, bazıları mahremiyet ihlali, dijital iz ve istismar risklerine dair kaygı taşımaktadır. Elde edilen bulgular, paylaşan ebeveynlik davranışının yalnızca bireysel değil, toplumsal, kültürel ve etik yönleriyle değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymakta; ebeveynlere yönelik dijital farkındalık çalışmalarının önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the posts of mothers of 3-6-year-old children on social media platforms regarding their children and aims to examine their experiences and opinions on“sharing parenting”behavior in this context. In the study conducted with the phenomenology method, one of the qualitative research designs, semi-structured interviews were conducted with 15 mothers living in Adapazarı and Serdivan districts of Sakarya province and actively sharing on social media. The obtained data was analyzed using thematic analysis techniques. The research data were collected under eight main themes. These themes are: Mothers' Social Media Usage Habits, Sharing Motivations, The Impact of Feedback, Opinions on Other Mothers' Posts, The Effects of Posts on Children, Considered Aspects of Post Content, Fathers' Approaches to Posts, and Mothers' Post Deletion Behavior.As a result of the research, it was seen that mothers' sharing motivations are based on factors such as accumulating digital memories, strengthening social ties, emotional satisfaction and the need for social approval. Participants try to balance aesthetic concerns and privacy limits when sharing content about their children; in some cases, they edit the content retrospectively. It was also determined that social comparisons are made by being influenced by the shares of other mothers, and this situation reconstructs the maternal identity in the digital environment. While some mothers think that sharing has positive effects on children's self-confidence, some are concerned about the risks of privacy violation, digital traces and abuse. The findings reveal that sharing parenting behavior should be evaluated not only individually but also in terms of social, cultural and ethical aspects; and point to the importance of digital awareness studies for parents.