Burjuvazinin siyasal bir güç olarak tarih sahnesine çıkışını hazırlayan teorik öncüler ve İngiliz, Amerikan, Fransız Devrimleri
The theoretical pioneers that prepared the rise of the bourgeoisie as a political power, and the British, USA and French Revolutions
  1. Tez No: 980220
  2. Yazar: BİLAL GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, XX. yüzyılın ortalarından sonra tüm dünyada adeta bir fetiş haline gelen liberal demokrasinin, XVII. yüzyılın ortalarından XVIII. yüzyılın sonlarına kadar, yüz elli yıllık süreçte temellerini atan burjuva sınıfının doğuşu, gelişmesi ve devlet oluşunun tarihsel süreci incelendi. Bu bağlamda, Hümanizma ve Rönesans hareketleri ile bunların ardından gelişen ve onlardan daha da keskin bir şekilde Roma Katolik Kilisesi'nin krallıklar üzerindeki vesayetini sorgulama cesareti gösteren Protestan Reformasyonu ele alındı. Egemenliğin parselasyonu bakımından, Magna Carta ile 1215'ten beri krallık otoritesinin aristokrasi tarafından sınırlandırılması deneyimine sahip İngiltere'de, 1640 ve 1688 burjuva devrimleri sonucunda ortaya çıkan meşruti monarşi altında parlamenter demokrasi deneyimi ele alındı. İngiliz devrimlerini deneyimlemiş İngiliz göçmenlerin çocuklarının, Amerika Kolonilerindeki 1776 bağımsızlık isyanı ile iç içe geçen bir ABD Devrimiyle kurulan konfederal devlet deneyimi ele alındı. Son olarak, İngiltere ve ABD deneyimlerini ve bunlardan doğan fikirleri mezcederek“halk egemenliği”fikrine ulaşarak bir üniter devlet inşa etmiş 1789 Fransız Devrimi ele alındı. Bu devrimlerin pratiklerinden ziyade, ortaya çıkardıkları siyaset teorisyenleri ve onların ortaya koydukları teoriler incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the historical process of the rise, development and statehood of the bourgeois class, which laid the foundations of liberal democracy, which became a fetish all over the world after the middle of the 20th century, in a hundred and fifty years from the middle of the 17th century to the end of the 18th century, was examined. In this context, the Humanism and Renaissance movements and the Protestant Reformation, which followed and dared to question the tutelage of the Roman Catholic Church over the kingdoms even more sharply, were discussed. In terms of parceling out sovereignty, the experience of parliamentary democracy under the constitutional monarchy that emerged because of the bourgeois revolutions of 1640 and 1688 in England, which has had the experience of limiting royal authority by the aristocracy since 1215 with the Magna Carta, was discussed. The experience of the children of British immigrants who experienced the British revolutions, a confederal state established by the United States Revolution, intertwined with the 1776 independence rebellion in the American Colonies, was discussed. Finally, the French Revolution of 1789, which built a unitary state by reaching the idea of“popular sovereignty”by combining the experiences of England and the USA and the ideas arising from them, was discussed. Rather than the practices of these revolutions, the political theorists they revealed and the theories they put forward were examined.