Dijital hikâye destekli öğretimin sosyal bilgiler ders başarısı ve tutumlarına etkisinin ve öğrencilerin dijital hikâyelere verdikleri tepkilerin incelenmesi
Examining the effect of digital story-supported instruction on students' achievement and attitudes in social studies and their responses to digital stories
  1. Tez No: 980219
  2. Yazar: ŞEYMANUR ERDAĞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİTNAT GÜRGİL ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, dijital hikâyelerin sosyal bilgiler öğretiminde bir araç olarak kullanılmasının; öğrencilerin akademik başarılarına, derse yönelik tutumlarına ve dijtial hikâyelere verdikleri duyuşsal ve düşünsel tepkilere etkisi araştırılmıştır. Araştırma, 2024-2025 eğitim öğretim yılında Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir ortaokulda yürütülmüştür. Araştırmada karma araştırma yöntemi kullanılmış; farklı türden araştırma sorularına yanıt bulabilmek amacıyla karma araştırma yöntemlerinden iç içe geçmiş desen tercih edilmiştir. İç içe geçmiş karma arşatırmanın nicel boyutunda;dijital hikaye destekli öğretimin 7. sınıf öğrencilerinin akademik başarıları ve sosyal bilgiler dersine yönelik tutumları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Nitel boyutta ise öğrencilerin izledikleri dijital hikâyelere verdikleri yazılı tepkiler değerlendirilmiştir. Çalışmada, uygunluk örnekleme türü kullanılmış olup, araştırmaya 20'si deney, 20'si kontrol grubunda olmak üzere toplam 40 öğrenci katılmıştır. Uygulama öncesinde deney ve kontrol gruplarına akademik başarı testi ve tutum ölçeği ön test olarak uygulanmıştır. Uygulama sürecinde deney grubuna, araştırmacı tarafından hazırlanan bilim ve teknoloji temalı dijital hikayelerle desteklenmiş öğretim içerikleri sunulmuştur. Kontrol grubunda ise bilim ve teknoloji temalı konular öğretmenin, mevcut programa dayalı olarak oluşturduğu içeriklerle sunulmuştur. Ayrıca deney grubu öğrencilerinin dijital hikayelere yönelik tepkilerini belirlemek amacıyla Okur Tepki Teorisi formu ile öğrencilerin yazılı tepkileri alınmıştır. Uygulama sonunda her iki gruba da akademik başarı testi ve tutum ölçeği son test olarak yeniden uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizine göre, deney grubu öğrencilerinin akademik başarı testinden ve tutum ölçeğinden aldıkları ön-test ve son-test puanları arasında, son-test lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Buna ilaveten deney grubunun akademik başarı son test puanının kontrol grubunun akademik başarı son test puanından daha yüksek olduğu da belirlenmiştir. Deney grubu öğrencilerinin dijital hikâyelere verdikleri yazılı tepkilerin izleyici (okuyucu) merkezli olduğu da tespit edilmiştir. Öğrenciler, hikâyelerle kişisel etkileşim kurmuş, karakterlerle özdeşim geliştirmiş, kendi yaşam deneyimleriyle hikâyeler arasında bağlantılar oluşturmuş ve olaylara katılma isteği duyduklarını ifade etmişlerdir. Elde edilen bulgular doğrultusunda özellikle eğitimde fırsat eşitliğini desteklemek amacıyla kırsal ve teknolojik imkânların kısıtlı olduğu bölgelerde, dijital hikâye temelli içeriklerin hazır paket hâlinde öğretmenlerin kullanımına sunulabileceği çevrimdışı çözümler geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of using digital stories as an instructional tool in Social Studies classes on students' academic achievement, their attitudes toward the course, and their emotional and cognitive responses to digital stories. The research was conducted in the 2024–2025 academic year at a public middle school affiliated with the Ministry of National Education in the Southeast Anatolia Region of Turkey, A mixed-methods design was used in the study, a nested design from among the mixed research methods was preferred in order to find answers to different types of research questions. In the quantitative dimension of the study, the effect of digital story-supported instruction on the academic achievements and attitudes toward social studies lessons of 7th-grade students was examined. In the qualitative dimension, the students' written responses to the digital stories they watched were evaluated. In the study, convenience sampling method was used, and a total of 40 students participated in the study—20 in the experimental group and 20 in the control group. Before the implementation, both groups were administered an academic achievement test and an attitude scale as pre-tests. During the implementation process, he experimental group was presented with teaching content supported by science and technology-themed digital stories prepared by the researcher. In the control group, science and technology-themed topics were presented with content created by the teacher based on the existing curriculum materials. In addition, the students' written responses were collected using the Reader Response Theory form to determine the experimental group students' responses to digital stories. At the end of the implementation, an academic achievement test and attitude scale were re-administered to both groups as a final test. According to the analysis of the data, a significant difference was found between the pre-test and post-test scores of the experimental group in favour of the post-test on both the academic achievement test and the attitude scale. Furthermore, the experimental group's post-test scores on academic achievement were found to be higher than those of the control group. The analysis of the students' written responses revealed that their reactions to digital stories were predominantly reader-cantered. Students interacted personally with the stories, developed identification with the characters, made connections between the stories and their own life experiences, and expressed a desire to participate in the events. Based on the findings, it is recommended that offline solutions be developed to provide teachers with ready-made digital story-based content, particularly in rural areas and regions with limited technological resources, in order to support equal opportunities in education.