Yüksek yapıların dizaynı ve örnek yüksek yapılar
The Designs and the samples of high-rise buildings
  1. Tez No: 98023
  2. Yazar: MUSTAFA AFŞİN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Bu tez, önce ekonomik nedenlerle ortaya çıkan çok katlı yapılan incelemekte daha sonra çok katlı yapıyı boyutlandırma esaslarını anlatarak yapının uygun veya uygun olmadığı hakkında bilgi vermektedir. Ayrıca mevcut örnek yüksek yapılarla da pratik yapma olanağı sunmaktadır. Birinci bölümde çok katlı yapıların ortaya çıkışına ait çeşitli nedenlere değinilmiş ve çok katlı yapının tarifi yapılmıştır. Daha sonra çok katlı yapıların özellikleri incelenmiş, bu yapıda mimari gereksinmeleri karşılamak üzere uygulanan yapı sistemleri, sınıflandırılarak bunların yapısal özellikleri belirtilmiş ve analizleri yapılmıştır. İkinci bölümde betonarme yüksek yapıların boyutlandırma esasları hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra taşıyıcı sistemin tertibinde uygun veyahut uygun olmayan hususlar tablolar halinde gösterilmiştir. Üçüncü bölümde mevcut yapılmış, yapılmakta ve tasan halinde olan yüksek yapılar anlatılmıştır. Yüksek yapılarda kullanılan malzeme ve taşıyıcı sistem şekillerle anlatılarak bu yapılar hakkında öğrenilmesi istenilen herşey belirtilmiştir. M. Afşin ERDOĞAN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study, first searches the high-rise buildings which come out by the force of economical reasons and then by mentioning the dimensinal rules, gives in information whether the building structure is proper or not. In the first chapter, the definition of the high-rise building and the underlying reasons for this kind of structures are given. Afterwords the characteristics of high-rise buildings are studied and the structural systems which are formed to answer the architectural requirements are classified and analizied. In the second chapter, informations about the dimensinal rules of the high-rise reinforced concrete buildings are given. Later on, the proper or unproper conditions during the construction of the car, system is given as tables. In the third chapter, the high-rise buildings that have been constructed are told. Everything about the materials and the carier system that are used for hige-rise buildings are told by diagrams and necessary drawings are given everybody. M. Afşin ERDO?AN VI