Denizli günlük yağışlarının matematiksel benzetim modelleri
Daily precipitation data mathematical modelling of Denizli
- Tez No: 98024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. N. ORHAN BAYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
V ÖZET Denizli'de 44 yıl boyunca gözlemlenmiş günlük yağışları stokastik hidroloji yöntemleri ile incelenmiş ve matematik modelleri kurulmuştur. Hem günlük ortalamalar hem de standart sapmalar, bununla beraber küpkök dönüşümlerinin periyodikliği incelenmiştir. Günlük, aylık ve yıllık yağışların olasılık dağılımları incelenmiş, yapılan normal, lognormal ve üstel dağılım analizlerinden üstel dağılıma daha uygun olduğu gözlenmiştir. Günlük ortalamaların ve standart sapmaların periyodikliğini incelediğimizde çarpıklık ve sivriliğin çok yüksek olduğu, uygulanan küpkök dönüşümleri ile bu değerlerin büyük ölçüde yumuşatıldığı gözlenmiştir. Yapılan BASIC programlan ile Fourier katsayıları ve periyodik bileşenleri hesaplanmıştır. Banu KARABAY
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, the daily precipitation data of the City Denizli/Turkey have been investigated with help of the methods of sthocastic hydrology and their simulation models have been constructed. The concerned alternatives were: a) Either daily precipitation data or their standard deviations have periodical components, b) Only daily mean values are periodic. For both alternatives, it is pointed out that the deterministic component may be identified with two harmonics and standardized sthocastic component can be expressed as independent random variable. For the first alternative (a), it has been indicated that the wefficients of skewness and curtosis were quite big. In the second alternative (b), these great parameter-values could have been smooted to a certain grade through cubic-root-transformation. The identification of distribution function of sthocastic random component and generation of synthetic data as well as the further application of the study to other cities of the country has been thought in the scope of other investigation. Banu KARABAY