Moğol devletleri arasındaki mücadeleler ve bunun Türkiye Selçuklu yönetimine yansımaları
Struggles between the Mongol states and it's reflections on the Seljuk rule
  1. Tez No: 980244
  2. Yazar: MUHSİN ACER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
Özet
Türkiye Selçuklu Devleti 1243 yılında meydana gelen Kösedağ Muharebesi'nde Moğollara mağlup olmuş ve mağlubiyet sonrasında Türkiye Selçukluları Moğollara tâbi bir devlet haline gelmiştir. Moğol şube devletlerinden önce Altın Orda Hanlığının nüfuzu altında bulunan Türkiye Selçukluları, Hülegü Han'ın Azerbaycan'a yerleşerek burada İlhanlı Devleti'ni kurması sonrasında ise İlhanlılara tâbi olmuşlardır. Bu dönemde Moğol devletleri ortaya çıkmış, bu Moğol devletleri arasındaki mücadeleler de Türkiye Selçuklu Devleti'ni etkilemiştir. İlhanlı Devleti'nin Altın Orda Hanlığı ve Memlûk Devleti ile olan mücadelesinde Anadolu toprakları İlhanlılar için önemli bir üs vazifesi görmüştür. Bu sebeple İlhanlılar Türkiye Selçuklu Devleti'nin idaresine doğrudan müdahil olmuş ve Anadolu'da zaman içinde Moğol idareciler hâkim olmuştur.
Özet (Çeviri)
The Seljukid State of Türkiye was defeated by the Mongols in the Battle of Kösedağ in 1243, and after the defeat, the Seljuks of Turkey became a vassal state of the Mongols. The Seljuk Turks, who were under the influence of the Golden Horde Khanate before the Mongol branch states, became subordinate to the Ilkhanate after Hülegü Khan settled in Azerbaijan and established the Ilkhanate there. During this period, Mongol states emerged, and the struggles between these Mongol states also affected the Seljuk Empire of Turkey. Anatolia served as an important base for the Ilkhanate in its struggle against the Golden Horde Khanate and the Mamluk Empire. For this reason, the Ilkhanate directly intervened in the administration of the Seljuk Empire of Turkey, and Mongol administrators gradually gained control in Anatolia.