İlkokulda zekâ oyunları ve okuduğunu anlama becerisi arasındaki ilişkiye yönelik sınıf öğretmenlerinin görüşleri
Classroom teachers perspectives on the relationship between intelligence games and reading comprehension skills in primary education
  1. Tez No: 980262
  2. Yazar: NURSİMA TOPLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, ilkokul düzeyinde zekâ oyunları kullanımının öğrencilerin okuduğunu anlama becerisi üzerindeki etkisine ilişkin sınıf öğretmenlerinin görüşleri incelenmektedir. Araştırmanın amacı, öğretim sürecine dâhil edilen zekâ oyunlarının öğrencilerin okuduğunu anlama becerisine etkisini öğretmen görüşlerine dayandırarak ortaya çıkarmaktır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinin türü olan durum çalışması tercih edilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Farklı okullarda görev yapan 20 sınıf öğretmeni, araştırmanın katılımcı grubunu oluşturmaktadır. Veriler yüz yüze yapılan görüşmeler sonucunda elde edilmiş ve betimsel analiz yöntemi ile değerlendirilmiştir. Analiz sonucunda öğretmenler zekâ oyunları kullanımının okuduğunu anlama becerilerinin gelişmesine olumlu yönde katkı sağladığını ve genel olarak zekâ oyunları kullanımının ilkokul öğrencilerinin gelişimi açısından olumlu yönde etkisinin bulunduğunu ifade etmişlerdir. Araştırmada öğretmenlerin zekâ oyunlarına yönelik genel görüşlerine, zekâ oyunları kullanımının okuduğunu anlama becerisine etkisi noktasındaki görüşlerine, sınıf içi uygulama deneyimlerine ve okuduğunu anlama becerisi gelişiminde zekâ oyunları kullanımı ile ilgili önerilerine yer verilmiştir. Bununla birlikte öğretmenlerinin büyük bir çoğunluğu zekâ oyunlarının sistemli ve programlı bir şekilde öğretim sürecine dahil edildiğinde okuduğunu anlama becerisine etkisinin belirgin bir şekilde ortaya çıkabileceğini dile getirmişlerdir. Çalışmanın bulgularının, okuduğunu anlama becerisi gelişiminde zekâ oyunları kullanımın ilkokul sürecinde farklı yöntem ve teknik bakımından kullanılmasına ve zekâ oyunlarının öğretim sürecine entegre edilmesi ve geliştirmesi açısından katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines classroom teachers' views on the effect of using intelligence games at the elementary school level on students' reading comprehension skills. The aim of the study is to reveal the effect of intelligence games included in the teaching process on students' reading comprehension skills based on teachers' opinions. A case study, which is a type of qualitative research method, was preferred in the study. Data were collected through a semi-structured interview form prepared by the researcher. Twenty classroom teachers working in different schools formed the participant group of the study. Data were obtained through face-to-face interviews and evaluated using descriptive analysis. The analysis revealed that teachers stated that the use of intelligence games contributed positively to the development of reading comprehension skills and that, in general, the use of intelligence games had a positive effect on the development of elementary school students. The study included the teachers' general views on intelligence games, their views on the effect of using intelligence games on reading comprehension skills, their classroom application experiences, and their suggestions regarding the use of intelligence games in the development of reading comprehension skills In addition, the vast majority of teachers stated that when intelligence games are systematically and programmatically incorporated into the teaching process, their effect on reading comprehension skills can be clearly observed. It is thought that the findings of this study will contribute to the use of intelligence games in different methods and techniques during the primary school process in the development of reading comprehension skills, and to the integration and improvement of intelligence games in the teaching process.