Zihin yetersizliği olan bireylerin eğitsel değerlendirmesinde yenilenen performans belirleme formuna ilişkin RAM'da çalışan özel eğitim öğretmenlerinin görüşleri
Special education teachers' views at guidance and research centers on the updated performance determination form in the educational assessment of individuals with intellectual disabilities
- Tez No: 980265
- Danışmanlar: PROF. DR. LATİFE ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Zihin Yetersizliği (ZY) olan bireylerin eğitsel değerlendirilme sürecinde Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde (RAM) kullanılan 2021 yılında yenilenen performans belirleme formuna ilişkin özel eğitim öğretmenlerinin görüşlerini belirlemektir. Nitel araştırma yöntemi ile yürütülen araştırma durum deseni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, Gaziantep ilinde bulunan üç RAM'da eğitsel değerlendirme ve tanılama sürecinde görev yapan, 16 özel eğitim öğretmeni ile yarı yapılandırılmış bireysel görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların görüşlerinden elde edilen veriler içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulguları; performans belirleme formuna ilişkin görüş ve öneriler; eğitsel değerlendirme sürecini etkileyen etmenler ve öneriler; tıbbi tanı, ortam, aile ve RAM olarak beş tema ile açıklanmıştır. Araştırmanın bulgularında; yenilenen form ile ilgili bulgular; performans belirleme formunda bazı iyileştirmelerin olduğu ancak beklentileri tam olarak karşılamayıp eksikliklerinin devam ettiği, formun üzerinde yer alan bölümlerin kullanışlı olmadığı ve izleme süreçlerinde bireyin takibini zorlaştırdığı belirtilmiştir. ZY olan bireylerde eğitsel değerlendirme ve tanılama sürecinin başlamasının ilk basamağının tıbbi tanı olduğu, sağlık personellerinin gelişim ve yetersizliğe ilişkin bilgi sınırlılığının tıbbi tanının doğruluğuna etki ettiği belirlenmiştir. Bireylerin değerlendirme sürecinde RAM'daki değerlendirme ortamının birçok açıdan yetersiz ve materyal kullanımının sınırlı olduğu, yerleştirme ortamları olan örgün ve destek eğitim kurumlarının eğitsel değerlendirme ve sonrasındaki süreçte üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmediği belirtilmiştir. Eğitsel değerlendirme sürecinin her boyutunda ve odağında olan ailenin bilgi ihtiyacı olduğu, özel eğitim öğretmenleriyle ve kurumlarla işbirliği işinde olmasının önemi belirtilmiştir. Ayrıca RAM yöneticilerinin süreci organize etme ve karar alma görevlerinin eğitsel tanı sürecinin sağlıklı işlemesinde önemli rol oynadığı vurgulanmıştır. Bu dört temanın performans belirleme formu ile eğitsel değerlendirme sürecine doğrudan etkisi olduğu ortaya konmuştur. Eğitsel tanılama sürecinin sağlıklı işleyişi için özel eğitim öğretmenleri; form üzerinde yer alan bölümlerin elektronik ortama aktarılması, formda gerekli sadeleştirmelerin yapılması ve uygulayıcı yönergesinin hazırlanması şeklinde önerilerde bulunmuşlardır. Ayrıca değerlendirme yapılan ortamın çeşitlendirilerek şartlarının iyileştirilmesi, standart materyal geliştirilmesi, RAM'larda çalışan öğretmenlerin çalışma koşullarının iyileştirilerek yeterliliklerini arttırmak amacıyla hizmetiçi eğitim verilmesi özel eğitim öğretmenlerinin dile getirdiği öneriler arasında yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the views of special education teachers regarding the updated performance determination form, renewed in 2021, used at Guidance and Research Centers (GRCs) in the educational assessment process of individuals with Intellectual Disabilities (ID). The study, conducted using a qualitative research method, was carried out with a case study design. Semi-structured individual interviews were conducted with 16 special education teachers working in the educational assessment and diagnosis process at three GRCs in Gaziantep province. The data obtained from the participants' views were analyzed using content analysis. The findings of the study are explained under five themes: views and suggestions regarding the performance determination form; factors affecting the educational assessment process and recommendations; medical diagnosis; environment; family; and GRC. The findings related to the updated form indicate that although some improvements have been made in the performance determination form, it does not fully meet expectations and its deficiencies continue. It was also noted that the sections on the form are not practical and make it difficult to monitor the individual during follow-up processes. It was determined that the first step in initiating the educational assessment and diagnosis process for individuals with ID is the medical diagnosis, and that the limited knowledge of healthcare personnel regarding development and disabilities affects the accuracy of the medical diagnosis. During the assessment process, the evaluation environment at the GRC was reported to be inadequate in many aspects, with limited use of materials, and formal and support education institutions, which are the placement environments, do not fulfill their responsibilities during the educational assessment and subsequent processes. The findings also revealed that families, who are central to every aspect of the educational assessment process, have a significant need for information and the importance of their collaboration with special education teachers and institutions was emphasized. Additionally, the role of GRC administrators in organizing the process and making decisions was highlighted as critical for the proper functioning of the educational diagnosis process. These four themes were shown to have a direct impact on both the performance determination form and the educational assessment process. To ensure the effective functioning of the educational diagnosis process, special education teachers suggested transferring the sections on the form to an electronic format, simplifying the form as needed, and preparing an implementation guideline. Furthermore, they recommended diversifying and improving the conditions of the assessment environment, developing standard materials, and providing in-service training to improve the working conditions and competencies of teachers working at GRCs.