Examining the effectiveness of micro learning in improving English speaking skills in civil air transportation management students
Sivil hava ulaştırma yönetimi öğrencilerinde İngilizce konuşma becerilerini geliştirmede mikro öğrenmenin etkinliğinin incelenmesi
  1. Tez No: 980266
  2. Yazar: İBRAHİM TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA KIZILKAYA CUMAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Sivil Havacılık, Education and Training, Technical Education, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Öğretim Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Sivil Havacılık Ulaştırma İşletmeciliği öğrencilerinin İngilizce konuşma becerilerini geliştirmede Mikro Öğrenme Yönteminin etkinliğini incelemektir. Bu yarı deneysel çalışma, 2024-2025 akademik yılı bahar döneminde Kapadokya Üniversitesi'nde Konuşma Becerileri-II dersini alan 21 Sivil Havacılık Ulaştırma İşletmeciliği öğrencisi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Uygulama toplam sekiz hafta sürmüş ve öğrencilere dört hafta Geleneksel Öğrenme metoduna, dört hafta ise Mikro Öğrenme metoduna odaklanan bir eğitim verilmiştir. Araştırma, tek gruplu ön test-son test yarı deneysel bir tasarım kullanmıştır. Öğrencilerin konuşma becerileri (akıcılık, kelime bilgisi, içerik) ve yöntem tercihlerini içeren nicel veriler, her yöntemin başında ve sonunda podcast kayıtları aracılığıyla toplanmıştır. Podcast kayıtları, değerlendiriciler arası güvenirliği sağlamak için iki bağımsız eğitmen tarafından rubrik kullanılarak puanlanmış ve sonrasında puanların ortalaması alınmıştır.Konuşma becerisi puanları için veri normalliği Shapiro-Wilk testi kullanılarak değerlendirildi. Sonuç, tüm değişkenler için normal dağılımı doğruladı (t > .05 hepsi için). Her yöntem dahilinde konuşma becerilerindeki değişiklikleri analiz etmek için Eşleştirilmiş Örneklem t-testleri kullanıldı. Sonuçlar hem Geleneksel Öğrenme metodundan (t(20) = -6,44, p < .001) hem de Mikro Öğrenme metodundan (t(20) = -18,2, p < .001) sonra iyileşmeler olduğunu gösterdi. T-istatistiklerinin karşılaştırılması, Mikro Öğrenme metodunun İngilizce konuşma becerilerinde belirgin şekilde daha fazla iyileşme sağladığını ortaya koydu. Ayrıca, cinsiyetin ve ek eğitim geçmişinin yöntemlerin etkinliği üzerindeki etkisini incelemek için Tekrarlı Ölçümler ANOVA'sı yapıldı. Analiz, istatistiksel olarak anlamlı bir üç yönlü etkileşim göstermedi (hem TLM hem de MLM üç yönlü etkileşimleri için p > .05). Açık uçlu bir anket sorusuyla toplanan nitel veriler, bu nicel bulguları destekledi ve öğrenciler Mikro Öğrenme Yöntemini sıklıkla“Etkili”,“Hızlı”ve“Kolay”olarak nitelendirdi. Sonuç olarak, Mikro Öğrenme Yöntemi uygulandıktan sonra Geleneksel Öğretim Yöntemine göre anlamlı derecede daha yüksek puanlar elde edilmiş olup, öğrencilerin görüş ve tercihleri de bu gözlemi desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effectiveness of the Microlearning Method in improving the English speaking skills of Civil Aviation Transportation Management students. This quasi-experimental study was conducted on 21 Civil Aviation Transportation Management students taking the Speaking Skills-II course at Cappadocia University during the spring semester of the 2024-2025 academic year. The implementation lasted a total of eight weeks, with students receiving four weeks of training focused on the Traditional Learning Method and four weeks on the Microlearning Method. The research employed a single-group pretest-posttest quasi-experimental design. Quantitative data, including students' speaking skills (fluency, vocabulary, content) and method preferences, were collected via podcast recordings at the beginning and end of each method. Podcast recordings were scored by two independent instructors via rubric to ensure inter-rater reliability and scores were averaged afterwards. Data normality for speaking skill scores was assessed using the Shapiro-Wilk test. The result confirmed normal distribution for all variables (p > .05 for all). Paired Samples t-tests were employed to analyze changes in speaking skills within each method. Results indicated improvements after both the Traditional Learning Method (t(20) = -6.44, p < .001) and the Microlearning Method (t(20) = -18.2, p < .001). A comparison of the t-statistics revealed that the Microlearning Method generated a markedly greater improvement in English speaking skills. Furthermore, Repeated Measures ANOVA was conducted to examine the influence of gender and additional educational background on the methods effectiveness. The analysis showed no statistically significant three-way interaction (p > .05 for both TLM and MLM three-way interactions).Qualitative data, collected through an open-ended survey question, supported these quantitative findings, with students frequently describing the Microlearning Method as“Effective,”“Fast,”and“Easy.”As a result, significantly higher scores were observed after the Micro Learning Method was implemented compared to the Traditional Teaching Method,and students' opinions and preferences support this observation.