Rehberlik ve Araştırma Merkezinde çalışan özel eğitim öğretmenlerinin eğitsel değerlendirme ve yerleştirmeye bağlı olarak kulllanılan modül programlarının uygulanması hakkındaki görüşlerinin incelenmesi
Examining the views of special education teachers in Guidance and Research Centers about program modules used for educational assessment and placement
- Tez No: 450106
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ATAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görme Engellilerin Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı, Rehberlik ve Araştırma Merkezinde görev yapan özel eğitim öğretmenlerinin eğitsel değerlendirme ve yerleştirmeye bağlı olarak kullanılan modül programlarının uygulanması hakkındaki görüşlerinin incelenmesidir. Araştırmaya Ankara ilinde bulunan beş farklı RAM'da görev yapan 20 özel eğitim öğretmeni katılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ve görüşme formu kullanılmıştır. Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği' ne göre tanılama ve yönlendirme işlemleri RAM'lar tarafından yapılmaktadır. Yetersizlik şüphesiyle RAM'a gönderilen öğrencilerin tanılama sürecinde yapılan incelemeler ve değerlendirmeler son derece önemlidir. Araştırmada eğitsel değerlendirmenin ilkeleri doğrulturunda rehberlik ve araştırma merkezlerinde yapılan eğitsel incelemeye bağlı olarak kullanılan modül programlarından zihin engelliler modülü ve yaygın gelişimsel bozukluk modülü incelenmiştir. Rehberlik araştırma merkezlerinde görev yapan özel eğitim öğretmenleriyle görüşme yapılarak modül programlarının yeterli ve yetersiz yönleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Hem zihinsel yetersizliği olan bireylerin destek eğitim programında yer alan modül programları hakkında hem de yaygın gelişimsel bozukluk destek eğitim programında yer alan modül programı hakkında eğitsel değerlendirmenin ilkeleri açısından önemli bulgulara ulaşılmıştır. Aynı zamanda zihinsel engelli bireylere yönelik modül programlarının yeterliliklerine bakıldığında ve yaygın gelişimsel bozukluğu olan bireylere yönelik modül programının yeterliliklerine bakıldığında önemli eksikliklerin olduğu görülmüştür. RAM'lar da yapılan eğitsel değerlendirme sürecine bakıldığında da genel anlamda önemli bulgulara ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda, modül programları temel alınarak yapılan bu araştırmada, zihin engelli bireylere ve yaygın gelişimsel bozukluğu olan bireylere yönelik hazırlanmış modüllerin belirtilen bulgulara bakılarak yetersiz kaldığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Özel eğitim, modül programları, eğitsel değerlendirme
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the views of special education teachers working in Guidance and Research Centers about program modules that they apply. 20 special education teachers working in five different Guidance and Research Centers in Ankara participated in the study. In the study, personal information and interview forms prepared by the researcher were used. According to the Special Education Law, diagnostic procedures and guiding services are arranged and carried out by Guidance and Research Centers. Examination and assessment of the students that are directed to Guidance and Research Centerswith the suspect of deficiency are very significant. In this study, in accordance with the principles of educational assessment, the modules that are used depending on the academic review by Guidance and Research Centers, the mentally handicapped modulesand pervasive developmental deficiency modules were studied. Following a meeting with special education teachers working in Guidance and Research Centers, adequate and inadequate aspects of the module programming were tried to be analysed. About the module programming within the supportive education program for the individuals with mental deficiency and pervasive developmental deficiency, important findings have been reached in terms of the principals of educational evaluation. When the sufficiency of module programming for mentally handicapped individuals and the individuals with pervasive developmental deficiency are analyzed important shortcomings have been observed. Moreover, when evaluating the educational assessment process conduced by guidance and research centers important findings have been attained in general. At the end of this research based on program modules, the modules prepared for mentally handicapped individuals and the individuals with pervasive developmental deficiency are found to be insufficient considering the findings indicated. Key Words : Special Education, modular program, educational assessment.