Kaynaklı birleştirmelerde kaynak dikişlerinin kalite seviyesinin belirlenmesi
Determination of the quality levels of the welding seams in welding joins
- Tez No: 98028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER GÜLSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Firmalar, iç ve dış pazarlarda uzun süreli olarak varlıklarını sürdürebilmeleri için, yüksek kalitede üretim yapma zorunluluğunda olduklarının bilincine varmışlardır. Bu durum üretilecek olan kaynaklı konstrüksiyonlar için de geçerlidir. Kaynaklı konstrüksiyonların kalitesi yapılacak birleştirmelerin, diğer bir ifade ile kaynak dikişlerinin kalitesiyle doğrudan ilgilidir. Kaliteli, güvenli ve aynı zamanda ekonomik konstrüksiyonların elde edilebilmesi için standartlarda ön görülen kurallara uyulması ve üretim için gerekli tüm faaliyetlerin sistematik bir şekilde yürütülmesi zorunludur. Avrupa Standartları ürün ve hizmet kalitesinin güvencesini kuvvetli bir şekilde işletmelerin kalite güvence sistemlerine, bunların kontrol ve dokümantasyonuna, nitelikli ve sorumluluk bilinci içinde çalışan personele dayandırmaktadır. Beş bölümden olan bu çalışmada Avrupa Standartları temel alınarak kaynaklı konstrüksiyonlarda kaliteli ve güvenli birleştirmelerin elde edilmesi için bir kalite sistemi oluşturulması amaçlanmıştır. Yukarıda belirtilen amaç doğrultusunda çalışmanın birinci bölümünde kaynak tekniğinde bir kalite sistemi oluşturulması için gerekli olan Avrupa Standartları üzerinde durulmuş, kaliteyi etkileyen faktörler belirtilmiş ve kaynak dikişlerinin kalitesinin sistem içindeki önemi vurgulanmıştır. İkinci bölümde kaynak dikişlerinde meydana gelebilecek hatalar açıklanarak bunların EN 26520 'ye göre sınıflandırılması gösterilmiştir. Üçüncü bölümde ise EN 26520'deki düzensizlikler dikkate alınarak EN 25817'de belirlenen değerlendirme grupları (kalite seviyeleri) ve bu gruplar için düzensizliklerin sınır değerleri verilmiştir. Dördüncü bölümde de kullanım yerine ve işletme şartlarına göre bir kaynaklı konstrüksiyonda kaynak dikişlerinin kalite seviyesinin belirlenmesi için Uluslararası Kaynak Enstitüsünün tavsiyeleri dikkate alınarak bir sistem oluşturulmuştur. Son bölümde elde edilen sonuçlar ve konuyla ilgili öneriler sunulmuştur. Osman Tuğrul YILDIRIM
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Firms have been aware of the necessity of production with high quality in order to survive in the internal and external market. This is also current about welding constructions connected with the joints to be made, in other words, the quality of seam of welding. For the production of constructions, of high quality, safe and also economical, the rules which were suggested at the standarts are to be obeyed and all the activities for the production must be applied systemically. Europe standards bases the guarantee of production and service strongly on the guarantee system of the plants, on their control and documentation and on the personnel who are qualified and work with high responsibility. The purpose of this study consisting of five chapters is a quality system for obtaining joints, both safe and with high quality in welding constructions on the basis of Europen Standards. In the first chapter of this study, according to the aim stated above, Europen Standards which are necessary for forming a quality system in the welding technique has been declared and the significance of welding seams in the system has been emphasized. In the second chapter the possible faults which may occur in welding seams have been explained and their classification according to EN 26520 has been indicated. In the third chapter, the groups of evaluation (the quality levels) determined at EN 25817 considering the imperfections at 26520 and limit values for these imperfections for these groups have been shown. In the forth chapter, a system has been constituted to determine the level of quality in a welding construction according to the place of application and operating conditions by considering the suggestions by the International Institute of Welding (II W). In the last chapter the results obtained and suggestions on this subject have been presented. Osman Tuğrul YILDIRIM