V-biçimli dalgakılavuzlarının quasi-statik analizi
Quasi-static analysis of V-shaped waveguides
- Tez No: 98029
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN GÖRÜR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmada, literatürde henüz mevcut olmayan W-biçimli mikroekranlı koplanar dalgakılavuzu ile silindirik V-biçimli mikroekranlı koplanar dalgakılavuzu ve bu yapılann konform dönüşüm metodu kullanılarak quasi-TEM parametrelerinin hesaplanması için CAD-yönlü nümerik ve analitik ifadeler sunulmaktadır. Birinci bölümde, mikrodalga devrelerinin tarihi gelişimi hakkında bilgi verilmiş ve Monolitik Mikrodalga Entegre Devreler (MMICs) tanıtılmıştır. Ayrıca, tez konusu ile ilgili geniş bir literatür bilgisi sunularak tezin amacı belirtilmiştir. İkinci bölümün ilk kısmında, koplanar yapılar ve analiz metodlan ve kullanılan CAD paketleri anlatılmıştır. Bölümün ikinci kısmında ise, literatürde mevcut olan V-biçimli mikroekranlı yapılann konform dönüşüm metodu kullanılarak quasi-statik analizi yapılmıştır. Üçüncü bölümde, yeni W-biçimli koplanar ve V-biçimli silindirik koplanar dalgakılavuzlarımn konform dönüşüm metodu kullanılarak quasi-statik analizi yapılmış, nümerik ve analitik sonuçlar irdelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, yapılan çalışmanın genel değerlendirmesi yapılarak, önerilen yeni koplanar dalgakılavuzları literatürdeki mevcut yapılarla mukayese edilmiş ve elde edilen sonuçlar irdelenmiştir. Ayrıca, ileride yapılabilecek çalışmalar için değerlendirmeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, in order to calculate the quasi-static TEM parameters of W-shaped microshield coplanar waveguide and cylindrical V-shaped microshield coplanar waveguide, CAD oriented analytic and numerical formulas which are not presence now are presented. In the first chapter, the information about Monolithic Microwave Integrated Circuits (MMICs) and the historical development of microwave circuits are given. In addition, the aim of the thesis is expressed by presenting a wide literature information which is related to thesis topic. In the first part of the second chapter, coplanar structures, and their analysis methods, and CAD packages used in this thesis are discussed. In the second part of this chapter, quasi-static analysis of V-shaped microshield structures which are presence in literature is done by using conformal mapping method. In the third chapter, quasi-static analysis of new W-shaped coplanar waveguide and cylindrical V-shaped coplanar waveguide are done using conformal mapping method, and then analytic and numerical results are interpreted. In the fourth chapter, general evaluation has been done about this realized study, and also the new coplanar waveguides are compared with structures that are presence in the literature now, and the obtained results are interpreted. Finally, evaluations are presented for the researches that will be done in the future.