EA1N, demiryolu aks çeliğinin talaşlı imalatı üzerine çalışma
A study on the machining of EA1N railway axle steel
  1. Tez No: 980300
  2. Yazar: MEHMET DİNÇSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP DEMİRSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Demiryolları endüstrisinde yolcu trenleri, yük trenleri, hafif raylı sistemler ve lokomotiflerde olmak üzere kullanılan EA1N, EA4T, EA1T, 42CrMo4 kalitelerde akslar bulunmaktadır. Bunlar içerisinde yük vagonlarında ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen EA1N kalitesi üzerine çalışılmıştır. Bu çalışmada çevresel etkiyi en aza indirmek ve verimliliği artırmak amacı ile tornalama işlemi sırasında enerji tüketimi ve işleme parametreleri kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir. Deneysel veriler, kuru, minimum miktar yağlama (MQL) ve kriyojenik soğutma koşulları altında EA1N demiryolu aks çeliği üzerinde yapılan bir dizi işleme testi aracılığıyla toplanmıştır. Kesme koşulları altında, tren tekerleği aks çeliğinin işlenebilirlik kriterleri (enerji tüketimi, takım aşınması, yüzey kalitesi, talaş morfolojisi) iyileştirilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak, sabit kesme hızında kriyojenik soğutma, enerji tüketimi açısından sırasıyla MQL ve kuru ortama göre % 40 ve % 53 daha iyi sonuçlar vermiştir. Aynı durum takım aşınması ve yüzey kalitesi açısından incelendiğinde, sırasıyla % 10-18 ve % 8-14 daha iyi sonuçlar vermiştir. Başka bir deyişle, araştırma bulgularının yalnızca kaynak kullanımını optimize ederek üretim sektörüne fayda sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda mühendislik ve ulaştırma sektörlerinde çevreye duyarlı uygulamaları teşvik etmeye yönelik küresel çabalarla da uyumlu olduğunu belirtmekte fayda vardır.
Özet (Çeviri)
The railway industry utilizes axles of grades EA1N, EA4T, EA1T, and 42CrMo4, used in passenger trains, freight trains, light rail systems, and locomotives. Among these, the EA1N grade, which is the most preferred grade in freight cars both in our country and globally, was studied. This study comprehensively evaluated energy consumption and machining parameters during the turning process to minimize environmental impact and increase productivity. Experimental data were collected through a series of machining tests on EA1N railway axle steel under dry, minimum quantity lubrication (MQL), and cryogenic cooling conditions. Under these cutting conditions, the machinability criteria (energy consumption, tool wear, surface finish, and chip morphology) of the train wheel axle steel were improved. Consequently, cryogenic cooling at constant cutting speed yielded 40 % and 53 % better energy consumption results than MQL and dry conditions, respectively. When the same situation was examined in terms of tool wear and surface finish, it yielded 10-18 % and 8-14 % better results, respectively. In other words, it's worth noting that the research findings not only benefit the manufacturing sector by optimizing resource use, but also align with global efforts to promote environmentally responsible practices in the engineering and transportation sectors.