Geleneksel ve dijital iletişim kanallarında ceo'ların izlenim yönetimi taktikleri ve kurumsal sürdürülebilirlik performansı ile ilişkisi
Impression management tactics of ceos in traditional and digital communication channels: A study on the relationship with corporate sustainability performance
  1. Tez No: 980301
  2. Yazar: SELİN KARACA VARİNLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ESEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Günlük yaşamda bireyler, başkalarının kendileri hakkındaki düşüncelerine önem vermekte ve istedikleri imaja uygun bir izlenim yaratmak için bilinçli davranışlar sergilemektedir. Benzer şekilde, şirketlerde de üst düzey yöneticiler paydaşlarıyla ilişkilerini güçlendirmek için izlenim yönetimini stratejik bir araç olarak kullanmaktadır. Bir şirketi temsil eden CEO'ların davranışları, şirketin itibarını, başarısını ve paydaşlarıyla olan ilişkilerini etkilediği için büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, dünyanın en beğenilen şirketlerinin CEO'larının farklı iletişim kanallarında kullandıkları izlenim yönetimi taktiklerini belirlemek ve mesajlarının dilsel özellikleri ile şirketlerinin sürdürülebilirlik performansı arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Araştırmanın örneklemini, Fortune tarafından yayımlanan“World's Most Admired Companies (Dünyanın En Beğenilen Şirketleri) 2022”listesindeki Global 500 arasında yer alan 58 halka açık şirketin CEO'su oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı doğrultusunda nitel araştırma yöntemi benimsenmiştir. İlk aşamada, şirketlerin yıllık ve sürdürülebilirlik raporlarında yer alan CEO mesajları ile aktif LinkedIn hesabına sahip CEO'ların gönderileri analiz edilerek izlenim yönetimi taktikleri belirlenmiştir. Çalışmanın devamında, metinler sayısal verilere dönüştürülerek mesajların okunabilirlik skorları ve ton değerleri elde edilmiştir. Son aşamada ise değişkenler arasındaki ilişkiler SmartPLS 4 programı kullanılarak test edilmiştir. Araştırmanın bulguları, CEO'ların hem geleneksel hem de dijital kanallardaki mesajlarında çeşitli izlenim yönetimi taktiklerini kullandıklarını göstermektedir. CEO'lar yazılı iletişimlerinde, şirketleri için istenilen kurumsal imajı oluşturmayı hedefleyen taktikleri tercih etmektedir. CEO'lar, özellikle şirketlerinin güçlü yönlerini öne çıkaran ve paydaşları nezdinde olumlu bir algı yaratmayı amaçlayan taktikleri benimsemektedir. Bununla birlikte, mesajlarda gözdağı verme, kendini acındırma, özür dileme, bahane sunma ve gerekçelendirme gibi farklı amaçlara hizmet eden taktiklerin örneklerine de rastlanmaktadır. Bulgular ayrıca, CEO'ların okuyucularına mesajlarını iletirken olumlu bir iletişim dili tercih ettiklerini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte sonuçlar, metinlerin dil açısından karmaşık olduğunu ve genellikle yüksek eğitim seviyesine sahip okuyucular tarafından daha kolay anlaşılabilecek şekilde yazıldığını göstermektedir. Geleneksel ve dijital kanallardaki metinler karşılaştırıldığında, CEO'ların LinkedIn platformunda paylaştıkları mesajların kurumsal raporlara kıyasla daha kolay okunabilir bir şekilde yazıldığı görülmektedir. Son olarak SmartPLS aracılığıyla elde edilen sonuçlara göre, sürdürülebilirlik raporlarında kullanılan dilin şirketlerin sürdürülebilirlik performansı üzerinde etkili olabileceği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In daily life, individuals attach importance to the opinions of others about themselves and exhibit conscious behaviors to create an impression that aligns with their desired image. Similarly, senior executives in companies use impression management as a strategic tool to strengthen their relationships with stakeholders. The behavior of CEOs representing a company is of great importance as it affects the company's reputation, success and relationships with stakeholders. The main purpose of this study is to identify the impression management tactics employed by the CEOs of the world's most admired companies across different communication channels and to evaluate the relationship between the linguistic characteristics of their messages and the sustainability performance of their companies. The sample of the study consists of the CEOs of 58 publicly traded companies among the Global 500 in the“World's Most Admired Companies 2022”list published by Fortune. In line with the purpose of the study, a qualitative research method was adopted. In the first stage, impression management tactics were identified by analyzing CEO messages from companies' annual and sustainability reports, as well as posts by CEOs with active LinkedIn profiles. In the subsequent stage, the texts were transformed into numerical data to obtain their readability scores and tone values. In the final stage, the relationships between the variables were tested using the SmartPLS 4 software. The findings of the study show that CEOs employ various impression management tactics in their messages across both traditional and digital channels. In their written communications, CEOs prefer tactics that aim to create the desired corporate image for their companies. In particular, CEOs adopt tactics that emphasize the strengths of their companies and aim to create a positive perception among stakeholders. However, there are also examples of tactics that serve different purposes such as intimidation, supplication, apologies, excuses and justification. The findings also reveal that CEOs prefer a positive communication tone while delivering their messages to their readers. However, the results also show that the texts are linguistically complex and generally written in a way that is more easily understood by readers with higher levels of education. When comparing messages across traditional and digital channels, it is seen that the messages shared by CEOs on the LinkedIn platform are written in a more readable manner compared to corporate reports. Finally, based on the results obtained through SmartPLS, it is understood that the language used in sustainability reports may have an impact on the sustainability performance of companies.