The effect of conspiracy theorists' income on their credibility
Komplo teorisyenlerinin gelir durumlarının güvenilirliklerine etkisi
- Tez No: 980314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN ALPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Komplo teorilerine olan inanç, insanların ne duyduğundan ziyade, mesajı kimin ilettiğine inanıp inanmadıklarıyla da etkilenebilir. Bu tez, gelir durumunun komplo teorisyenlerinin algılanan güvenilirliği üzerindeki etkisini iki deneysel çalışma aracılığıyla incelemektedir. Sosyal psikoloji araştırmaları, bireylerin kendilerine güvenilir olarak görünen kaynaklara daha fazla inandığını ve finansal durumun bu algıyı etkileyebileceğini öne sürmektedir: gelir elde ettiği bilinen kaynaklar genellikle daha az güvenilir olarak değerlendirilir. Çalışma 1'de genel olarak, gelir sahibi komplo teorisyenlerinin daha güvenilir algılandığı bulunmuş olup, bu sonuç önceki bulgularla tutarsızdır. Çalışma 2, Stereotip İçerik Modeli kullanılarak sıcakkanlılık ve yetkinlik algılarını değerlendirerek bu incelemeyi genişletmiştir. İlginç bir şekilde, sonuçlar gelir durumunun genel güvenilirlik üzerinde pozitif bir etkisi olduğunu gösterirken, sıcakkanlılık veya yetkinlik algıları üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Bu bulgular, güvenilirlik yargılarını şekillendiren faktörlerin karmaşıklığını vurgulamakta ve finansal durum ile güvenilirlik arasındaki ilişkinin basit bir şekilde açıklanamayabileceğini öne sürmektedir. Beklenmedik bazı sonuçlara rağmen, bu tez, komplo inançlarını deneysel olarak inceleyerek ve farklı alanlardan elde edilen bulguları bir araya getirerek literatüre katkı sağlamaktadır. Çalışma, sınırlılıklar ve gelecekteki araştırmalar için önerilerle sonlandırılmakta ve komplo teorilerine olan inancın altında yatan psikolojik mekanizmaların anlaşılmasına değerli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Belief in conspiracy theories may be influenced not just by what people hear, but by who they believe is delivering the message. This thesis examines the impact of income on the perceived credibility of conspiracy theorists through two experimental studies. Research in social psychology suggests that individuals are more likely to trust sources they perceive as credible, and financial status can influence this perception: sources known to earn money are often regarded as less credible. Study 1 found that, in general, conspiracy theorists with income were perceived as more credible, inconsistent with previous findings. Study 2 extended this investigation by assessing perceptions of warmth and competence using the Stereotype Content Model. Interestingly, the results revealed that income had a positive effect on overall credibility, while it did not significantly affect perceived warmth or competence. These findings highlight the complexity of factors shaping credibility judgments and suggest that the relationship between financial status and trustworthiness may not be straightforward. Despite some unexpected results, this thesis contributes to the literature by experimentally examining conspiracy beliefs and integrating insights from multiple fields. The study concludes with a discussion of its limitations and directions for future research, offering valuable implications for understanding the psychological mechanisms underlying belief in conspiracy theories.