Motivations for returning to Türkiye and re-integration experiences of Turkish academics with doctoral degrees from abroad
Yurt dışı doktoralı Türk akademisyenlerin Türkiye'ye dönüş motivasyonları ve yeniden entegrasyon deneyimleri
  1. Tez No: 980335
  2. Yazar: TOPRAK TÜRKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ÇAKIROĞLU ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ted Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yurt dışında eğitim görmüş Türk akademisyenlerin Türkiye'ye neden döndüklerini ve nasıl yerleştiklerini sorgulayarak, göç öncesi, yurt dışı ve dönüş sonrası olmak üzere üç aşamadaki yörüngelerini, geri dönüş göçü ve beyin dolaşımı merceklerinden okuyarak kurumsal kısıtlamaları, kariyer teşviklerini ve kişisel taahhütleri ayırmaktadır. Veriler, 4 erkek, 6 kadın olmak üzere 10 katılımcıyla yapılan yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmelerden ve tamamlayıcı belge analizinden elde edilmiş ve tematik analiz yoluyla analiz edilmiştir. Bulgular, dönüş kararlarının tek bir itme-çekme değişkeniyle açıklanamayacağını; yapısal (yükseköğretim mevzuatı, görev süresi/terfi rejimleri, araştırma fon mimarisi), mesleki (kariyer aşaması, alanın yerel talep koşulları, uluslararası ağların devredilebilirliği, yayın/proje portföyünün tanınması) ve bireysel (aile ve bakım sorumlulukları, aidiyet duygusu, yaşam döngüsü tercihleri) faktörlerin eklemlenmesiyle şekillendiğini göstermektedir. Göç sırasında kurulan iş birliği ağları ve yetkinliğin derinleşmesi, dönüş eşiğini düşürür; Göç sonrası aşamada, idari iş yükü, fon ve araştırma altyapısına erişim ve kurumsal yerleşim süreçleri yeniden entegrasyonun seyrini şekillendirir. Uyum dinamikleri ve kariyer sonuçları, planlı ve fırsat penceresi dönüşleri arasında farklılık gösterir. Bu çalışma, geri dönüş göçünün tamamlanmış bir hareketin son aşaması değil, yeni bir hareketsizlik biçiminin başlangıcı olduğunu göstermektedir. Çalışma, Türkiye'nin yükseköğretimi için yapısal, mesleki ve bireysel etkenler için aşamaya bağlı ağırlıkları tahmin eden üç aşamalı bir çerçeve belirlemektedir; bu tasarım, göçe seçilme ile dönüş sonrası yeniden entegrasyon sonuçları arasındaki karışıklığı azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study asks why Turkish academics trained abroad return to Türkiye and how they settle back in, reading their trajectories across three phases, before departure, abroad, and after return, through the lenses of return migration and brain circulation to separate institutional constraints, career incentives, and personal commitments. Data were obtained from semi-structured in-depth interviews with 10 participants, 4 men, 6 women, and supplementary document analysis, and analyzed through thematic analysis. The findings demonstrate that return decisions cannot be explained by single push-pull variables; they are shaped by the articulation of structural (higher education legislation, tenure/promotion regimes, research funding architecture), professional (career stage, local demand conditions of the field, transferability of international networks, recognition of publication/project portfolio), and individual (family and care responsibilities, sense of belonging, life-cycle preferences) factors. Collaboration networks established and competence deepening during the during-migration phase lower the threshold for return; In the post-migration phase, administrative workload, access to funding and research infrastructure, and institutional settlement processes shape the course of reintegration. Adaptation dynamics and career outcomes differ between planned and window-of-opportunity returns. This study demonstrates that return migration is not the final stage of a completed movement, but rather the beginning of a new form of immobility. The study specifies a three-phase framework for Türkiye's higher education that estimates stage-dependent weights for structural, professional, and individual drivers; this design reduces confounding between selection into migration and post-return reintegration outcomes.