Kemâleddin İbn Ebû Şerîf'in (ö. 906/1500)“Hâşiye 'Alâ Şerhi'n-Nuhbe”adlı yazma eserinin tahkîki
Critical edition of Kamaladdin İbn Abu Sharif's supercommentary Hashiya Ala Sharh Al-nuhba
  1. Tez No: 980359
  2. Yazar: MUHAMMED CUMA VAHİD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
Özet
İslamî ilimlerin zenginleştirilmesi, ikmâl edilmesi, doğruluklarının test edilmesi ve derinliğinin arttırılması bakımından ilmî geleneğimizdeki şerh ve hâşiye yazma faaliyetleri büyük bir önem arz eder. İşte bu faaliyetlerden birisi olarak karşımıza çıkan İbn Ebû Şerîf'in Haşiye 'ala Şerhi'n-Nuhbe adlı eseri hadis ilminde saygınlık kazanmış eserlerden birisidir. Bu eser bir hâşiye olduğu için öncelikle, İbn Hacer el-Askalânî'nin“Şerhu'n-Nuhbe”adlı eserini ele almayı uygun gördük. Çünkü o eseri tanımadan, ona yazılan hâşiyesini doğru anlamak ve analiz etmek mümkün olamaz. Bu yüzden çalışmamızı üç bölüme ayırdık. Birinci bölümde, hadis ilimlerinden bahsederken adını asla unutamayacağımız ve bu alandaki köşe taşlarından birisi olan İbn Hacer el-Askalânî'nin hayatı ele alınmış ve Şerhu'n-Nuhbe adlı eseri incelenmiştir. İkinci bölümde, İbn Hacer el-Askalânî'nin öğrencisi olan ve haşiyesini yazdığı“Şerhu'n-Nuhbe”yi doğrudan müellifinden okumuş olan İbn Ebû Şerîf'in hayatı,“Hâşiye 'alâ Şerhi'n-Nuhbe”adlı eseri ve tahkiki ile ilgili mülâhazalar işlenmiştir. Son olarak üçüncü bölümde de bu eserin tahkîkli ve tahrîçli metni verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the long historical development and enrichment of Islamic science, commentaries (Sharh) and supper-commentaries (hashiya) tradition has played a pivotal role. One of such activities is Abu Sharif's Super-commentary on Sharh al-Nuhba, a very distinguished work in hadith field. Since this is a super-commentary work on Ibn al-Hajar's al-Nuhba, it is necessary to introduce first the commentary text, Sharh al-Nuhba. This is because without proper understanding of the commentary text, one can not penetrate the supper-comments on it. Therefore we divided this study in there chapters. In the first chapter, the life of Ibn Hajar, one of the most prominent figure of hadith tradition, and his book Sharh al-Nuhba is studied in detail. In the second chapter, we give a brief account of Ibn Abu Sharif's life who studied with his master Ibn Hajar, his book Sharh al-Nuhba, the very text he commented on. We also made some remarks about the methodology employed in this critical edition. Finally in the third chapter, the critically edited text with explanatory notes (tahrij) is presented.