Ottoman Objects in Nineteenth Century British Interiors
On Dokuzuncu Yüzyıl İngiltere iç mekanlarında Osmanlı objeleri
  1. Tez No: 980363
  2. Yazar: ÇİÇEK DOĞRUEL KALKAVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FİLİZ YENİŞEHİRLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, on dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında Viktorya dönemi İngiltere iç mekanlarında rastlanan Osmanlı nesnelerini incelemektedir. Öncelikli amaç, Osmanlı nesnelerinin bu dönemde İngiltere iç mekanlarında bulunma nedenlerini aydınlatmaktır. Britanya'ya ithal edilen Osmanlı nesneleri ve bu nesnelere dayanarak sanayi üretimi, aynı zamanda Arts and Crafts hareketine uygun olarak oluşturulan reprodüksiyonlar bu araştırmanın kapsamına girmektedir. Araştırma, ticaret ve üretim trendlerine dengeli bir bakış açısı sağlayan ve ev eşyalarını kapsayan orta sınıfın evlerine odaklanmaktadır. Bu çalışma, Osmanlı el sanatlarının eklektik Viktorya iç mekanlarına entegrasyonunu sağlayan sanatsal nitelikleri, dönemin tasarım prensipleri ve estetik tercihleri bağlamında değerlendirmektedir. Ayrıca, alıcıların, satıcıların, tasarımcıların ve devlet aktörlerinin süreçteki rollerini analiz eder ve ekonomik temellere dayalı olarak incelenen bir fenomenin ekonomik modelini ortaya koyar. Her bölüm,“On Dokuzuncu Yüzyılda Ana Trend Belirleyiciler”başlığı veya alt başlığı altında belirlenmiş olan Viktorya dönemi Britanya koleksiyoncuları, devlet kurumları, mağazalar, İngiliz tasarımcılar ve dekoratif sanat dergileri gibi aktörlerin rollerini araştırır. Kaynakların büyük bir kısmı, Birleşik Krallık'ta yapılan araştırmalar sırasında elde edilen sergi ve satış katalogları, bölüm raporları, müze envanterleri ve diğer arşiv materyallerinden alınmıştır. Daha önce Doğu stillerinin iç mekan tasarımı üzerindeki etkileri genellikle tek bir temada dekore edilmiş ve 'egzotik' olarak tanımlanan mekanlar aracılığıyla analiz edilmiştir. Tek bir temayla tasarlanmış bu odalar Oryantalist düşüncenin ürünleridir. Bu çalışma, Osmanlı nesnelerinin dolaşımını, nesnelerin tüketim araçları olarak rolü açısından ele alır. Osmanlı nesnelerinin Britanya Viktorya iç mekanlarına entegrasyon sürecinde etkili olan faktörler arasındaki etkileşim karmaşık ve çok yönlüdür. Bu nesneler, kökenlerinden ziyade renkleri, desenleri ve nitelikleri gibi estetik özellikleri nedeniyle Viktorya iç mekanlarında yer bulmuştur. Ayrıca, on dokuzuncu yüzyılın çok çeşitli tüketim ortamında çekici alternatifler sunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The present thesis examines Ottoman objects incorporated into Victorian British interiors during the latter half of the nineteenth century. A primary objective is to elucidate the reasons behind the presence of these Ottoman objects in Victorian British interiors. Both Ottoman objects that were imported to Britain and reproductions created based on these items, in accordance with industrial production and the Arts and Crafts movement, fall within the scope of this research. The study concentrates on middle-class homes, as they offer a balanced perspective on trade and production trends and encompasses household items. This study assesses the artistic attributes that facilitated the integration of Ottoman craftwork into eclectic Victorian interiors, within the context of the design principles and aesthetic preferences of the period. It analyses the roles of buyers, sellers, designers and state actors in this process and reveals the economic model of a phenomenon that was initially believed to be economically driven. Each chapter features a main heading or subheading titled“Key Tastemakers in the Nineteenth Century Britain”, exploring the roles of British Victorian collectors, government institutions, department stores, British designers, and decorative art periodicals. A substantial portion of the sources is derived from exhibition and sales catalogues, departmental reports, museum inventories and other archival materials obtained during research conducted in the United Kingdom. The influence of Eastern styles on interior design is frequently analysed through uniformly decorated rooms noted for their 'exotic' appeal. Rooms designed entirely with an Eastern theme; regardless of the specific style they represent, are products of Orientalist thought. This study examines the subject through the circulation of objects as instruments of consumption or simply commodities. The interaction between factors influencing the integration of Ottoman objects into British Victorian interiors was complex and multifaceted. Ottoman objects found their place in Victorian interiors due to their aesthetic attributes such as colours, patterns, and qualities—rather than their origin. Furthermore, they offered attractive alternatives within the diverse consumption environment of nineteenth-century Britain.