Amatör futbolcularda sporcu kimliği, sportmenlik davranışları ve duygusal tepkilerin incelenmesi
An examination of athlete identity, sportsmanship behaviors, and emotional reactions in amateur football players
  1. Tez No: 980372
  2. Yazar: MUSTAFA AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Bingöl İli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu'na bağlı amatör futbolcuların sporcu kimliği, sportmenlik yönelimleri ve duygusal tepkilerinin (saldırganlık ve öfke) düzeylerini incelemektir. İlişkisel tarama modeliyle yürütülen çalışmanın örneklemini 300 amatör futbolcu oluşturmuştur. Veriler Sporcu Kimliği Ölçeği, Sporda Saldırganlık ve Öfke Ölçeği ve Çok Boyutlu Sportmenlik Yönelimi Ölçeği ile toplanmış; analizler SPSS 27'de gerçekleştirilmiştir. Güvenirlik katsayıları Sporcu Kimliği için 0,842, Sporda Saldırganlık ve Öfke için 0,877, Sportmenlik Yönelimi için 0,933 bulunmuştur. Ortalama puanlar incelendiğinde, sporcu kimliği yüksek düzeyde (Ort.=5,51±1,14), sportmenlik yönelimi yüksek (Ort.=4,01±0,70), saldırganlık ve öfke ise orta düzeyde (Ort.=2,81±0,81) saptanmıştır. Demografik değişkenlerde yaş, medeni durum ve öğrenim düzeyine göre farklılık bulunmazken (p>0,05), branşı yapma süresi ve Fair Play'e önem verme anlamlı sonuçlar vermiştir. Sporcu kimliği 10 yıl ve üzeri deneyime sahiplerde en yüksek (Ort.=5,78; F=12,884; p=0,000), 3 yıl ve altı deneyime sahiplerde en düşük (Ort.=4,79) bulunmuştur. Fair Play'e önem verenlerin sporcu kimliği (Ort.=5,57) ve sportmenlik puanları (Ort.=4,05) daha yüksek, saldırganlık ve öfke puanları ise daha düşük (Ort.=2,75; p<0,01) saptanmıştır. Korelasyon analizinde sporcu kimliği ile sportmenlik (r=0,422; p<0,01) pozitif; öfke ile sportmenlik (r=-0,330; p<0,01) negatif ilişkili bulunmuştur. Regresyon analizinde saldırganlık sporcu kimliğini pozitif (B=0,389; p=0,000), öfke negatif (B=-0,229; p=0,001) yönde yordamıştır. Sonuçlar, sporcu kimliğinin gelişiminde deneyim, Fair Play bilinci, saldırganlık kontrolü ve öfke yönetiminin kritik rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the levels of athletic identity, sportsmanship orientations, and emotional responses (aggression and anger) of amateur football players registered with the Bingöl Amateur Sports Clubs Federation. The research was conducted using a relational survey model, and the sample consisted of 300 amateur football players. Data were collected through the Athletic Identity Measurement Scale, the Sport Aggression and Anger Scale, and the Multidimensional Sportspersonship Orientation Scale, and analyzed with SPSS 27. Reliability coefficients were 0.842 for athletic identity, 0.877 for sport aggression and anger, and 0.933 for sportsmanship orientation. The mean scores indicated a high level of athletic identity (M=5.51±1.14), a high level of sportsmanship (M=4.01±0.70), and a moderate level of sport aggression and anger (M=2.81±0.81). No significant differences were found in terms of age, marital status, or education (p>0.05). However, significant differences emerged regarding years of sport experience and importance given to Fair Play. Athletic identity scores were highest among players with 10 or more years of experience (M=5.78; F=12.884; p=0.000) and lowest among those with ≤3 years (M=4.79). Players who valued Fair Play had higher athletic identity (M=5.57) and sportsmanship (M=4.05) scores, but lower aggression and anger scores (M=2.75; p<0.01). Correlation analysis revealed positive relationships between athletic identity and sportsmanship (r=0.422; p<0.01), and a negative relationship between anger and sportsmanship (r=-0.330; p<0.01). Regression results showed that aggression positively predicted athletic identity (B=0.389; p=0.000), whereas anger was a negative predictor (B=-0.229; p=0.001). In conclusion, athletic identity among amateur football players is strongly associated with sportsmanship values, while aggression and anger play a critical role in identity development. Emphasizing Fair Play, anger management, and aggression control may support athletes' identity formation.