Ergani (Diyarbakır) ilçesi elma bahçelerinde elma içkurdu [(Cydia pomonella Lin.) (Lepidoptera: Tortricidae)]'nun popülasyon gelişimi ve zarar oranın belirlenmesi
Determination of population development and damage rate of codling moth [(Cydia pomonelle Lin.) (Lepidoptera: Tortricidae)]in apple orchards of Ergani district (Diyarbakir)
  1. Tez No: 980371
  2. Yazar: RUKİYE SÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Ergani (Diyarbakır) ilçesinde Elma içkurdu [Cydia pomonella (L.) (Lep/ Tortricidac]'nun popülasyon gelişimi, ilk ergin çıkış tarihi zararlı popülasyonunun oluşturduğu tepe noktaları, erginlerin doğada aktif olarak bulunduğu süre ve bulaşıklık oranları tespit amacıyla 2023 ve 2024 yıllarında iki adet elma bahçesinde yürütülmüştür. Elma içkurdunun popülasyon gelişiminin takibi için eşey feromon tuzakları kullanılmıştır. Zararlının sebep olduğu bulaşıklık oranını tespit etmek için meyvelerin ceviz büyüklüğü döneminden itibaren 15 günde bir olarak örneklemeler yapılmıştır. Çalışma sonucunda, her iki lokasyonda da eşeysel çekici tuzaklarla belirlenen ergin popülasyonu 2023 ve 2024 yıllarında sırasıyla 2 ve 3 kez tepe noktası oluşturmuştur. Elma içkurdunun yıllara ve iklim şartlarına göre 2-3 döl verdiği tespit edilmiştir. Mayıs ayının ilk haftasında gerçekleşen ilk ergin çıkışının ardından 5 ay süre ile bahçelerde görülen erginler, eylül ayının başına kadar uçuşuna devam etmiştir. Bahçelerde 2023-2024 yıllarında yapılan gözlemler sonucunda ortalama bulaşıklık 1.bahçe sırasıyla %30 ile %34 oranında; 2.bahçede ise yine sırasıyla % 32 ile %36 oranında saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Ergani (Diyarbakır) district of Ergani in 2023 and 2024 two apple orchards selected in Ergani Centre. In this study, the population development of apple borer [Cydia pomonella (L.) (Lep/ Tortricidac)] in Ergani Centre, the date of the first adult emergence, the peaks formed by the pest population, the adults actively in natureduration and contamination rates were determined has been used. Sexual pheromone for monitoring the population development of apple borer traps were used. In the first garden, 6 traps were used and in the second garden 6 traps were set respectively. Pest the nut size of the fruits to determine the rate of contamination caused by every 15 days starting from the period sampling was carried out. As a result of the study, it was found that sexual adult population determined with attractive traps in 2023 and 2024 peaks were formed 2 and 3 times respectively. Apple cankerworms are observed according to years and climatic conditions. According to the data, it gives 2-3 offspring was detected. The first adult emergence occurred in the first week of May. Afterwards, the adults, which were seen in the gardens for 5 months, continued their flight until the beginning of September. In the gardens made in 2023-2024. As a result of observations, the average contamination 1. garden respectively 30 to 34 per cent in the 2nd garden, respectively, by %32 to 36 per cent was detected.